Lenuța vrea guvern PNL-USR-AUR. De turul doi nu a pomenit nimic
Elena Lasconi a tăcut o vreme, dar n-a stat degeaba. Probabil și-a ascuțit frazele, și-a lustruit nemulțumirile și a așteptat momentul potrivit să intre din nou în scenă. Iar momentul a venit, desigur, în plină criză guvernamentală, când țara caută premier, majoritate și un minim de coerență.
Revenirea cu artificii
Fosta candidată USR la prezidențiale nu s-a mulțumit să comenteze criza.
A venit direct cu soluția: „Eu aș pune AUR la treabă, aș aduce AUR la guvernare”.
Mai limpede de atât nici nu se poate.
Varianta Lasconi pentru ieșirea din blocaj este un guvern PNL-USR-AUR, cu PSD izolat și cu doctrina trimisă la plimbare prin parcuri.
Dragoste mare, după divorț politic
Interesant este că această idee vine dinspre un fost vârf al USR, partid care a făcut ani la rând din distanțarea față de AUR un semn de igienă politică.
Acum, brusc, AUR trebuie „pus la treabă”.
Sună pragmatic, aproape gospodăresc.
Ca și cum extremismul, populismul și circul politic pot fi tratate simplu: le dai un minister, o ștampilă și speri că se cumințesc la program de opt ore.
Dar Lasconi nu se oprește aici.
În același interviu, îl lovește pe Nicușor Dan cu un elan greu de încadrat la capitolul critică politică normală.
„Nu pot să cred că a fost olimpic. Cred că a fost fake news”, spune ea.
Apoi îl numește „o persoană cu o moralitate îndoielnică, fără caracter și un mincinos”, „o vulnerabilitate pentru România” și „omul sistemului”.
Politică sau reglare de conturi?
Desigur, există și o istorie personală aici. USR a ales atunci să-l susțină pe Nicușor Dan, nu pe Elena Lasconi.
Rana aceea n-a dispărut. Doar a prins crustă politică.
Iar acum, când Nicușor Dan se află în mijlocul unui blocaj guvernamental, Lasconi revine cu tot arsenalul: reproșuri, ironii, acuzații, verdict moral și soluție de guvernare.
Problema este că, atunci când supărarea personală devine strategie de țară, rezultatul iese ciudat.
Un guvern PNL-USR-AUR nu ar fi doar o formulă de criză. Ar fi o struțocămilă epică.
Ideea este o contorsiune politică spectaculoasă, în care fiecare partid ar trebui să explice cum a ajuns să stea la masă cu exact cei pe care i-a demonizat ieri.
Coerența, această necunoscută
Elena Lasconi are dreptul să-l critice pe Nicușor Dan.
Are dreptul să considere că a greșit.
Are dreptul să creadă că AUR trebuie testat la guvernare.
Dar are și obligația minimă de a explica de ce ceea ce ieri părea toxic devine astăzi soluție. Sau… nu a fost niciodată toxic?
Altfel, rămânem cu încă o mostră de politică românească făcută pe bază de nervi, resentiment și formule aruncate din mers.
Lenuța a revenit. Și, ca să nu fie dubii, a revenit cu fanfară:
Nicușor e de vină, AUR la guvernare, PSD afară, iar coerența să se descurce singură.