A doua mare surpriză a Campionatului Mondial de Fotbal 2022: Germania – Japonia 1-2

Publicat: 23 nov. 2022, 18:32, de Vlad Ciotoran, în SPORT
A doua mare surpriză a Campionatului Mondial de Fotbal 2022: Germania - Japonia 1-2

Naționala de fotbal a Japoniei a produs a doua mare surpriză a Cupei Mondiale de fotbal din Qatar, după înfrângerea suferită, marți, de reprezentativa Argentinei, 1-2, în fața Arabiei Saudite.

Niponii au învins reprezentativa Germaniei cu scorul de 2-1, miercuri, pe Khalifa International Stadium din Ar-Rayyan, în Grupa E. Prima repriză a fost controlată de nemți. Ilkay Gundogan a deschis scorul, din penalty, în minutul 33. În prima repriză, Japonia nu a trimis niciun şut pe poartă. Germania a nimerit bara prin Gundogan, în minutul 60, aceasta fiind una dintre multele ocazii de gol ale nemților, din a doua repriză.

Niponii au fost însă, cu golurile. În minutul 75, Doan a restabilit egalitatea. În minutul 83, Itakura l-a lansat pe Asano pe contraatac, iar acesta a marcat cu un şut la colţul scurt.

Germania: 1. Manuel Neuer (căpitan) – 15. Niklas Suele, 2. Antonio Rudiger, 23. Nico Schlotterbeck – 6. Joshua Kimmich, 21. Ilkay Gundogan (8. Leon Goretzka, 67) – 10. Serge Gnabry (26. Youssoufa Moukoko, 90), 13. Thomas Muller (18. Jonas Hofmann, 67), 14. Jamal Musiala (11. Mario Goetze, 79), 3. David Raum – 7. Kai Havertz (9. Niclas Fuellkrug, 79). Selecţioner: Hans-Dieter Flick.

Japonia: 12. Shuichi Gonda – 19. Hiroki Sakai (10. Takumi Minamino, 75), 22. Maya Yoshida (căpitan), 4. Kou Itakura, 5. Yuto Nagatomo (9. Kaoru Mitoma, 57) – 6. Wataru Endo, 17. Ao Tanaka (8. Ritsu Doan, 71) – 14. Junya Ito, 15. Daichi Kamada, 11. Takefusa Kubo (16. Takehiro Tomiyasu, 46) – 25. Daizen Maeda (18. Takuma Asano, 57). Selecţioner: Hajime Moriyasu.

Arbitru: Ivan Arcides Barton Cisneros (El Salvador); arbitri asistenţi: David Jonathan Moran Santos (El Salvador), Zachari Zeegelaar (Surinam); al patrulea oficial: Said Martinez (Honduras)