Argentina, făcută praf de presa internațională după înfrângerea din meciul cu Arabia Saudită de la Campionatul Mondial de fotbal

Publicat: 22 nov. 2022, 17:46, de Vlad Ciotoran, în SPORT , ? cititori

Presa internațională a dedicat spații largi înfrângerii suferite de națioanala Argentinei, în meciul cu Arabia Saudită, de la Campionatul Mondial de fotbal.

O lovitură mondială. Argentina a pierdut mai mult decât meciul cu Arabia Saudită. Și-a uitat propriile principii fotbalistice din vestiar și a început Cupa Mondială în cel mai rău mod”, au titrat jurnaliștii de la Ole.

Argentina dezamăgește într-un debut catastrofal în Qatar. Argentina a fost o ‘lacrimă’. În repriza secundă s-a apărat foarte prost în cele câteva atacuri pe care le-a avut Arabia Saudită.

Scaloni și-a trădat propriile idei și ceea ce a arătat Argentina în repriza secundă a fost îngrijorător. Angel Di Maria, Rodrigo De Paul și Leo Messi au fost departe de cel mai bun nivel al lor, iar Enzo Fernandez a fost singurul lucru interesant”, a fost titlul din publicația argentiniană Marca.

Reprezentativa Argentinei a fost învinsă, marţi, cu scorul de 2-1, de naționala Arabiei Saudite, într-un meci din Grupa C a Cupei Mondiale din Qatar. Sud-americanii au condus cu 1-0, prin golul marcat de Lionel Messi, dein penalty, în minutul 10, dar Arabia Saudită s-a impus prin golurile lui Al-Shehri (49) şi Al Dawsari (53).