Bilanț coronavirus: 1.668 de cazuri noi de persoane infectate cu SARS – CoV – 2

Până astăzi, 31 decembrie, pe teritoriul României au fost înregistrate 1.808.891 de cazuri de infectare cu noul coronavirus (COVID – 19), dintre care 11.341 sunt ale unor pacienți reinfectați, testați pozitiv la o perioadă mai mare de 180 de zile după prima infectare.

1.738.999 de pacienți au fost declarați vindecați.  

În ultimele 24 de ore au fost înregistrate 1.668 de cazuri noi de persoane infectate cu SARS – CoV – 2 (COVID – 19), dintre care 129 sunt ale unor pacienți reinfectați, testați pozitiv la o perioadă mai mare de 180 de zile după prima infectare.

Distribuția pe județe a cazurilor per total și a celor noi o regăsiți în tabelul de mai jos.  

Nr. crt.JudețNumăr de cazuri confirmate(total)Număr de cazuri nou confirmateIncidența  înregistrată la 14 zile
1.Alba34.253180,44
2.Arad42.855541,11
3.Argeș46.692240,39
4.Bacău41.505320,26
5.Bihor51.060410,76
6.Bistrița-Năsăud19.564190,25
7.Botoșani22.896120,23
8.Brașov67.594620,52
9.Brăila23.135150,37
10.Buzău24.524140,32
11.Caraș-Severin19.344140,56
12.Călărași17.81250,15
13.Cluj89.6641250,81
14.Constanța69.575910,41
15.Covasna13.326160,46
16.Dâmbovița36.677240,34
17.Dolj45.498260,32
18.Galați44.388360,29
19.Giurgiu20.00490,28
20.Gorj15.31350,14
21.Harghita14.239170,31
22.Hunedoara36.333390,65
23.Ialomița19.568140,27
24.Iași72.125880,28
25.Ilfov77.289710,59
26.Maramureș31.623340,46
27.Mehedinți15.83330,18
28.Mureș40.335280,39
29.Neamț31.552260,38
30.Olt26.327130,20
31.Prahova63.860490,37
32.Satu Mare21.004200,35
33.Sălaj17.906120,31
34.Sibiu43.552430,51
35.Suceava38.453540,27
36.Teleorman25.09980,26
37.Timiș88.214750,70
38.Tulcea13.93870,23
39.Vaslui26.929100,17
40.Vâlcea26.856300,37
41.Vrancea17.968160,20
42.Mun. București309.8522320,67
43.Din străinătate**2.33028 
44.Cazuri noi nealocate pe județe    2.027*109 
 TOTAL        1.808.8911.668 

*Referitor la „cazurile noi nealocate pe județe”, facem precizarea că numărul acestora este determinat de modificările aduse platformei electronice prin care sunt raportate și centralizate rezultatele testelor pentru noul coronavirus. Astfel, conform noii metodologii, centrele de testare introduc în mod direct rezultatele testelor realizate, urmând ca de la nivelul Direcțiilor de Sănătate Publică să fie realizată ancheta epidemiologică și atribuite cazurile pozitive județului/localității de care aparțin persoanele infectate.

**În ceea ce privește cazurile din străinătate, acestea sunt cazuri ale unor cetățeni care au venit în România fiind infectați în alte țări. Aceste cazuri au fost cuprinse în totalul cazurilor noi nealocate pe județe.

Distinct de cazurile nou confirmate, în urma retestării pacienților care erau deja pozitivi, 132 de persoane au fost reconfirmate pozitiv. Distribuția pe județe a acestor cazuri o regăsiți în tabelul de mai jos.

 Nr. Crt.JUDEȚProbe pozitive la retestare
1ALBA1
2ARAD13
3ARGEŞ4
4BACĂU8
5BIHOR1
6BISTRIŢA-NĂSĂUD1
7BOTOŞANI4
8BRĂILA1
9BRAŞOV2
10BUZĂU8
11CĂLĂRAŞI
12CARAŞ-SEVERIN2
13CLUJ4
14CONSTANŢA1
15COVASNA1
16DÂMBOVIŢA1
17DOLJ
18GALAŢI2
19GIURGIU1
20GORJ1
21HARGHITA
22HUNEDOARA6
23IALOMIŢA1
24IAŞI8
25ILFOV4
26MARAMUREŞ
27MEHEDINŢI
28MUNICIPIUL BUCUREŞTI22
29MUREŞ6
30NEAMŢ5
31OLT1
32PRAHOVA
33SĂLAJ
34SATU MARE
35SIBIU3
36SUCEAVA10
37TELEORMAN4
38TIMIŞ3
39TULCEA
40VÂLCEA1
41VASLUI1
42VRANCEA1
 Total132

Până astăzi, 58.752 de persoane diagnosticate cu infecție cu SARS – CoV – 2 au decedat.

În intervalul 30.12.2021 (10:00) – 31.12.2021 (10:00) au fost raportate de către INSP 38 de decese (16 bărbați și 22 femei), dintre care unul anterior intervalului de referință, ale unor pacienți infectați cu noul coronavirus, internați în spitalele din Argeș, Arad, Bihor, Bistrița-Năsăud, Brașov, Buzău, Caraș-Severin, Cluj, Constanța, Dâmbovița, Dolj, Galați, Harghita, Hunedoara, Mureș, Neamț, Prahova, Sălaj, Timiș și Municipiul București.

Dintre cele 38 de decese, 1 a fost înregistrat la categoria de vârstă 40-49 ani, 1 la categoria de vârstă 50-59 ani, 8 la categoria de vârstă 60-69 ani, 16 la categoria de vârstă 70-79 ani și 12 la categoria de vârstă peste 80 ani.

37 dintre decesele înregistrate sunt ale unor pacienți care au prezentat comorbidități, iar pentru 1 pacient nu au fost raportate comorbidități până în prezent.

A fost raportat un deces anterior intervalului de referință, înregistrat în luna decembrie 2021, în județul Sălaj.

Dintre cei 38 de pacienți decedați, 30 erau erau nevaccinați și 8 vaccinați. Cei 8 pacienți vaccinați care au decedat aveau vârste cuprinse între grupele de vârstă 60-69 de ani și peste 80 de ani. Toți pacienții vaccinați care au decedat prezentau comorbidități.

În unitățile sanitare de profil, numărul total de persoane internate cu COVID-19 este de 2.322. Dintre acestea, 399 sunt internate la ATI. Dintre cei 399 pacienți internați la ATI, 32 au certificat care atestă vaccinarea.

Din totalul pacienților internați, 53 sunt minori, 46 fiind internați în secții și 7 la ATI.

Până la această dată, la nivel național, au fost prelucrate 11.052.051 de teste RT-PCR și 6.034.924 de teste rapide antigenice. În ultimele 24 de ore au fost efectuate 9.065 de teste RT-PCR (4.206 în baza definiției de caz și a protocolului medical și 4.859 la cerere) și 26.155 de teste rapide antigenice.

Pe teritoriul României, 8.498 de persoane confirmate cu infecție cu noul coronavirus sunt în izolare la domiciliu, iar 2.562 de persoane se află în izolare instituționalizată. De asemenea, 88.604 persoane se află în carantină la domiciliu, iar în carantină instituționalizată se află 58 de persoane.

În ultimele 24 de ore, au fost înregistrate 1.217 apeluri la numărul unic de urgență 112 și 346 la linia TELVERDE (0800 800 358), deschisă special pentru informarea cetățenilor.

Ca urmare a încălcării prevederilor Legii nr. 55/2020 privind unele măsuri pentru prevenirea și combaterea efectelor pandemiei de COVID-19, polițiștii și jandarmii au aplicat, în ziua de 30 decembrie, 831 de sancțiuni contravenționale, în valoare de 473.700 lei.

De asemenea, prin structurile abilitate ale Poliției, au fost întocmite, ieri, 2 dosare penale pentru zădărnicirea combaterii bolilor, faptă prevăzută și pedepsită de art. 352 Cod Penal.

Reamintim cetățenilor că Ministerul Afacerilor Interne a operaționalizat, începând cu data de 04.07.2020, o linie TELVERDE (0800800165) la care pot fi sesizate încălcări ale normelor de protecție sanitară.

Apelurile sunt preluate de un dispecerat, în sistem integrat, și repartizate structurilor teritoriale pentru verificarea aspectelor sesizate.

 În ceea ce privește situația cetățenilor români aflați în alte state, 23.831 de cetățeni români au fost confirmați ca fiind infectați cu SARS – CoV – 2 (coronavirus): 2.557 în Italia, 16.951 în Spania, 206 în Marea Britanie, 132 în Franța, 3.125 în Germania,  97 în Grecia, 49 în Danemarca, 37 în Ungaria, 28 în Olanda, 2 în Namibia,  11 în SUA, 9 în Suedia,  146 în Austria, 22 în Belgia, 6 în Japonia, 2 în Indonezia, 75 în Elveția, 5 în Turcia, 2 în Islanda, 2 în Belarus, 8 în Bulgaria, 39 în Cipru, 4 în India, 5 în Ucraina, 9 în Emiratele Arabe Unite, 17 în Republica Moldova, 3 în Muntenegru, 218 în Irlanda, 5 în Singapore, 5 în Tunisia, 14 în Republica Coreea, 2 în Bosnia și Herțegovina, 2 în Serbia, 8 în Croația, 6 în Portugalia, 6 în Polonia și câte unul în Argentina, Luxemburg, Malta, Brazilia, Kazakhstan, Republica Congo, Qatar, Vatican, Egipt, Pakistan, Iran, Slovenia, Federația Rusă, Finlanda, Kuweit și Nigeria. De la începutul epidemiei de COVID-19 (coronavirus) și până la acest moment, 201 cetățeni români aflați în străinătate, 40 în Italia, 19 în Franța, 43 în Marea Britanie, 60 în Spania, 14 în Germania, 2 în Belgia, 3 în Suedia, 5 în Irlanda, 2 în Elveția, 3 în Austria, unul în SUA, unul în Brazilia, unul în Republica Congo, unul în Grecia, unul în Iran, unul în Polonia, unul în Bulgaria, unul în Nigeria, unul în Turcia și unul în Croația au decedat.

Dintre cetățenii români confirmați cu infecție cu noul coronavirus, 798 au fost declarați vindecați: 677 în Germania, 90 în Grecia, 18 în Franța, 6 în Japonia, 2 în Indonezia, 2 în Namibia, unul în Luxemburg, unul în Tunisia și unul în Argentina.

Notă: aceste date sunt obținute de misiunile diplomatice și oficiile consulare ale României în străinătate, fie de la autoritățile competente din statele de reședință, în măsura în care aceste date fac obiectul comunicării publice, fie în mod direct de la cetățenii români din străinătate.

Le reamintim cetățenilor să ia în considerare doar informațiile verificate prin sursele oficiale și să apeleze pentru recomandări și alte informații la linia TELVERDE – 0800.800.358. Numărul TELVERDE nu este un număr de urgență, este o linie telefonică alocată strict pentru informarea cetățenilor și este valabilă pentru apelurile naționale, de luni până vineri, în intervalul orar 08.00 – 20.00. De asemenea, românii aflați în străinătate pot solicita informații despre prevenirea și combaterea virusului la linia special dedicată lor, +4021.320.20.20.

În continuare vă prezentăm situația privind infectarea cu virusul SARS – CoV – 2 la nivel european și global:

În intervalul 16 decembrie 2021– 23 decembrie 2021, au fost raportate 52.258.564 de cazuri în UE / SEE. Cele mai multe cazuri au fost înregistrate în Franţa, Italia, Spania și Germania.

Începând din 15 decembrie 2020, CEPCB a întrerupt publicarea datelor privind numărul cazurilor confirmate și numărul cetățenilor decedați, atât în UE / SEE, Regatul Unit, Monaco, San Marino, Elveția, Andorra, cât și la nivel global. Aceste raportări sunt actualizate săptămânal.  

ŢARA  CAZURI CONFIRMATEDECEDAȚI  
Regatul Unit10.819.515        – 146.439       –
Franţa      8.713.756  (+313.910) 121.946  (+963)
Spania  5.585.054  (+191.786)  88.887   (+268)
Italia  5.436.143  (+154.067) 135.931  (+753)
Germania  6.878.709  (+208.302)            109.324 (+2122)

Sursă: Centrul European pentru Prevenirea și Controlul Bolilor (CEPCB) (https://www.ecdc.europa.eu/en

SITUAȚIE GLOBALĂ LA 23 DECEMBRIE 2021  
CAZURI CONFIRMATEDECEDAȚI
      270.327.277     ( – )5.316.017    ( – )

* Datele referitoare la numărul persoanelor vindecate, raportate zilnic în mod defalcat pe state și la nivel global, au încetat să fie prelucrate și comunicate de către centrul specializat în agregarea datelor de acest tip, respectiv Johns Hopkins CSSE.    

** Datele din paranteze reprezintă numărul de cazuri noi, în intervalul 16 decembrie 2021– 23 decembrie 2021.

*** CEPCB precizează că actualizările la nivel național sunt publicate pe coordonate diferite de timp și procesate ulterior, ceea ce poate genera discrepanțe între datele zilnice publicate de state și cele publicate de CEPCB.

Grupul de Comunicare Strategică

Mai multe articole...

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.

Ultimele articole