Bilanț coronavirus: 15.410 cazuri noi de persoane infectate cu SARS – CoV – 2

Până astăzi, 22 octombrie, pe teritoriul României au fost înregistrate 1.534.942 de cazuri de infectare cu noul coronavirus (COVID – 19), dintre care 6.814 sunt ale unor pacienți reinfectați, testați pozitiv la o perioadă mai mare de 180 de zile după prima infectare.

1.300.368 de pacienți au fost declarați vindecați.

În ultimele 24 de ore au fost înregistrate 15.410 cazuri noi de persoane infectate cu SARS – CoV – 2 (COVID – 19), dintre care 217 sunt ale unor pacienți reinfectați, testați pozitiv la o perioadă mai mare de 180 de zile după prima infectare.

Distribuția pe județe a cazurilor per total și a celor noi o regăsiți în tabelul de mai jos.  

Nr. crt.JudețNumăr de cazuri confirmate(total)Număr de cazuri nou confirmateIncidența  înregistrată la 14 zile
1.Alba283862909,29
2.Arad333294079,04
3.Argeș370655078,60
4.Bacău351953264,86
5.Bihor394505428,18
6.Bistrița-Năsăud172821295,24
7.Botoșani200351644,73
8.Brașov555904209,00
9.Brăila184512157,83
10.Buzău186221807,06
11.Caraș-Severin157871825,44
12.Călărași150341867,39
13.Cluj755584889,37
14.Constanța593226259,59
15.Covasna10522414,46
16.Dâmbovița301333427,50
17.Dolj398473677,30
18.Galați364971766,44
19.Giurgiu161401459,04
20.Gorj129271704,75
21.Harghita113151494,74
22.Hunedoara297924186,88
23.Ialomița1601515310,06
24.Iași620067158,83
25.Ilfov6432637517,33
26.Maramureș277321454,34
27.Mehedinți134921448,20
28.Mureș315805526,26
29.Neamț266422736,08
30.Olt218562547,54
31.Prahova5211372210,50
32.Satu Mare181901113,33
33.Sălaj151871646,84
34.Sibiu341702647,56
35.Suceava343852004,27
36.Teleorman205862047,98
37.Timiș7581255810,23
38.Tulcea114391446,55
39.Vaslui235512046,13
40.Vâlcea217762747,27
41.Vrancea149121634,74
42.Mun. București266712238916,54
43.Din străinătate**165810 
44.Cazuri noi nealocate pe județe    24523*923 
 TOTAL1.534.94215.410 

*Referitor la „cazurile noi nealocate pe județe”, facem precizarea că numărul acestora este determinat de modificările aduse platformei electronice prin care sunt raportate și centralizate rezultatele testelor pentru noul coronavirus. Astfel, conform noii metodologii, centrele de testare introduc în mod direct rezultatele testelor realizate, urmând ca de la nivelul Direcțiilor de Sănătate Publică să fie realizată ancheta epidemiologică și atribuite cazurile pozitive județului/localității de care aparțin persoanele infectate.

**În ceea ce privește cazurile din străinătate, acestea sunt cazuri ale unor cetățeni care au venit în România fiind infectați în alte țări. Aceste cazuri au fost cuprinse în totalul cazurilor noi nealocate pe județe.

Coeficientul infectărilor cumulate la 14 zile, raportate la 1.000 de locuitori este calculat de către Direcțiile de Sănătate Publică, la nivelul Municipiului București și al județelor. Mai jos aveți graficul realizat în baza raportărilor primite de CNCCI de la Direcțiile de Sănătate Publică:

Distinct de cazurile nou confirmate, în urma retestării pacienților care erau deja pozitivi, 1.283 de persoane au fost reconfirmate pozitiv. Distribuția pe județe a acestor cazuri o regăsiți în tabelul de mai jos.

 Nr. Crt.JUDEȚProbe pozitive la retestare
1ALBA24
2ARAD33
3ARGEŞ41
4BACĂU22
5BIHOR10
6BISTRIŢA-NĂSĂUD2
7BOTOŞANI7
8BRĂILA13
9BRAŞOV82
10BUZĂU54
11CĂLĂRAŞI6
12CARAŞ-SEVERIN13
13CLUJ29
14CONSTANŢA46
15COVASNA14
16DÂMBOVIŢA23
17DOLJ22
18GALAŢI19
19GIURGIU12
20GORJ24
21HARGHITA14
22HUNEDOARA27
23IALOMIŢA9
24IAŞI61
25ILFOV44
26MARAMUREŞ5
27MEHEDINŢI3
28MUNICIPIUL BUCUREŞTI271
29MUREŞ41
30NEAMŢ40
31OLT29
32PRAHOVA42
33SĂLAJ13
34SATU MARE8
35SIBIU14
36SUCEAVA41
37TELEORMAN40
38TIMIŞ46
39TULCEA6
40VÂLCEA5
41VASLUI23
42VRANCEA5
 Total   1.283

Până astăzi, 43.844 de persoane diagnosticate cu infecție cu SARS – CoV – 2 au decedat.

În intervalul 21.10.2021 (10:00) – 22.10.2021 (10:00) au fost raportate de către INSP 357 de decese (177 bărbați și 180 femei), din care 1 anterior intervalului de referință, ale unor pacienți infectați cu noul coronavirus, internați în spitalele din Alba, Arad, Argeș, Bacău, Bistrița-Năsăud, Bihor, Botoșani, Brașov, Brăila, Buzău, Călărași, Caraș-Severin, Cluj, Constanța, Dâmbovița, Dolj, Galați, Giurgiu, Gorj, Harghita, Hunedoara, Ialomița, Iași, Ilfov, Maramureș, Mehedinți, Mureș, Neamț, Olt, Prahova, Satu Mare, Sălaj, Sibiu, Suceava, Teleorman, Timiș, Tulcea, Vaslui, Vâlcea, Vrancea și Municipiul București.

Dintre cele 357 de decese, 4 au fost înregistrate la categoria de vârstă  30-39 ani, 14 la categoria de vârstă 40-49 ani, 40 la categoria de vârstă 50-59 ani, 78 la categoria de vârstă 60-69 ani, 128 la categoria de vârstă 70-79 ani și 93 la categoria de vârstă peste 80 ani.

261 dintre decesele înregistrate sunt ale unor pacienți care au prezentat comorbidități, 19 pacienți decedați nu au înregistrat comorbidități, iar pentru 77 pacienți decedați nu au fost raportate comorbidități până în prezent.

A fost raportat un deces anterior intervalului de referință, survenit în județul Maramureș, în luna septembrie 2021. În intervalul de referință au fost raportate 356 de decese.

Din totalul de 357 de pacienți decedați, 324 erau nevaccinați și 33 vaccinați. Cei 33 de pacienți decedați vaccinați aveau vârste cuprinse îngrupele de vârstă 40-49 de ani și peste 80 de ani. 27 dintre pacienții decedați vaccinați prezentau comorbidități, iar pentru 6 pacienți decedați nu au fost raportate comorbidități.

În unitățile sanitare de profil, numărul total de persoane internate cu COVID-19 este de 20.071. Dintre acestea, 1.848 sunt internate la ATI.

Din totalul pacienților internați, 481 sunt minori, 437 fiind internați în secții și 44 la ATI.

Până la această dată, la nivel național, au fost prelucrate 10.115.830 teste RT-PCR și 4.105.533 de teste rapide antigenice. În ultimele 24 de ore au fost efectuate 25.032 de teste RT-PCR (13.225 în baza definiției de caz și a protocolului medical și 11.807 la cerere) și 41.044 de teste rapide antigenice.

Pe teritoriul României, 146.634 de persoane confirmate cu infecție cu noul coronavirus sunt în izolare la domiciliu, iar 18.738 de persoane se află în izolare instituționalizată. De asemenea, 53.908 persoane se află în carantină la domiciliu, iar în carantină instituționalizată se află 92 de persoane.

În ultimele 24 de ore, au fost înregistrate 8.822 de apeluri la numărul unic de urgență 112 și 664 la linia TELVERDE (0800 800 358), deschisă special pentru informarea cetățenilor.

Ca urmare a încălcării prevederilor Legii nr. 55/2020 privind unele măsuri pentru prevenirea și combaterea efectelor pandemiei de COVID-19, polițiștii și jandarmii au aplicat, în ziua de 21 octombrie, 2.694 de sancțiuni contravenționale, în valoare de 467.700 lei.

De asemenea, prin structurile abilitate ale Poliției, au fost întocmite, ieri, 3 dosare penale pentru zădărnicirea combaterii bolilor, faptă prevăzută și pedepsită de art. 352 Cod Penal.

Reamintim cetățenilor că Ministerul Afacerilor Interne a operaționalizat, începând cu data de 04.07.2020, o linie TELVERDE (0800800165) la care pot fi sesizate încălcări ale normelor de protecție sanitară.

Apelurile sunt preluate de un dispecerat, în sistem integrat, și repartizate structurilor teritoriale pentru verificarea aspectelor sesizate.

În ceea ce privește situația cetățenilor români aflați în alte state, 23.764 de cetățeni români au fost confirmați ca fiind infectați cu SARS – CoV – 2 (coronavirus): 2.548 în Italia, 16.946 în Spania, 199 în Marea Britanie, 130 în Franța, 3.124 în Germania,  95 în Grecia, 49 în Danemarca, 37 în Ungaria, 28 în Olanda, 2 în Namibia, 5 în SUA, 8 în Suedia,  145 în Austria, 22 în Belgia, 6 în Japonia, 2 în Indonezia, 75 în Elveția, 4 în Turcia, 2 în Islanda, 2 în Belarus, 8 în Bulgaria, 25 în Cipru, 4 în India, 5 în Ucraina, 8 în Emiratele Arabe Unite, 17 în Republica Moldova, 3 în Muntenegru, 218 în Irlanda, 5 în Singapore, 5 în Tunisia, 10 în Republica Coreea, 2 în Bosnia și Herțegovina, 2 în Serbia, 5 în Croația și câte unul în Argentina, Luxemburg, Malta, Brazilia, Kazakhstan, Republica Congo, Qatar, Vatican, Portugalia, Egipt, Pakistan, Iran, Slovenia, Federația Rusă, Finlanda, Polonia, Kuweit și Nigeria. De la începutul epidemiei de COVID-19 (coronavirus) și până la acest moment, 195 de cetățeni români aflați în străinătate, 37 în Italia, 19 în Franța, 43 în Marea Britanie, 60 în Spania, 14 în Germania, 2 în Belgia, 3 în Suedia, 5 în Irlanda, 2 în Elveția, 2 în Austria, unul în SUA, unul în Brazilia, unul în Republica Congo, unul în Grecia, unul în Iran unul în Polonia, unul în Bulgaria și unul în Nigeria, au decedat.

Dintre cetățenii români confirmați cu infecție cu noul coronavirus, 798 au fost declarați vindecați: 677 în Germania, 90 în Grecia, 18 în Franța, 6 în Japonia, 2 în Indonezia, 2 în Namibia, unul în Luxemburg, unul în Tunisia și unul în Argentina.

Notă: aceste date sunt obținute de misiunile diplomatice și oficiile consulare ale României în străinătate, fie de la autoritățile competente din statele de reședință, în măsura în care aceste date fac obiectul comunicării publice, fie în mod direct de la cetățenii români din străinătate.

Le reamintim cetățenilor să ia în considerare doar informațiile verificate prin sursele oficiale și să apeleze pentru recomandări și alte informații la linia TELVERDE – 0800.800.358. Numărul TELVERDE nu este un număr de urgență, este o linie telefonică alocată strict pentru informarea cetățenilor și este valabilă pentru apelurile naționale, de luni până vineri, în intervalul orar 08.00 – 20.00. De asemenea, românii aflați în străinătate pot solicita informații despre prevenirea și combaterea virusului la linia special dedicată lor, +4021.320.20.20.

În continuare vă prezentăm situația privind infectarea cu virusul SARS – CoV – 2 la nivel european și global:

În intervalul 14 octombrie 2021 – 21 octombrie 2021, au fost raportate 39.409.415 de cazuri în UE / SEE. Cele mai multe cazuri au fost înregistrate în Franţa, Italia, Spania și Germania.

Începând din 15 decembrie, CEPCB a întrerupt publicarea datelor privind numărul cazurilor confirmate și numărul cetățenilor decedați, atât în UE / SEE, Regatul Unit, Monaco, San Marino, Elveția, Andorra, cât și la nivel global. Aceste raportări sunt actualizate săptămânal.  

ŢARA  CAZURI CONFIRMATEDECEDAȚI  
Regatul Unit8.449.165  (+255.396)138.584    (+823)
Franţa    7.089.052    (+32.541)117.265    (+213)
Spania4.988.878    (+11.430)  87.030    (+203)
Italia4.717.899    (+17.583)131.541    (+240)
Germania4.377.845    (+64.461)             94.628    (+419)

Sursă: Centrul European pentru Prevenirea și Controlul Bolilor (CEPCB) (https://www.ecdc.europa.eu/en

SITUAȚIE GLOBALĂ LA 21 OCTOMBRIE 2021  
CAZURI CONFIRMATEDECEDAȚI
 241.366.720  (+2.906.290) 4.903.963  (+48.199)

* Datele referitoare la numărul persoanelor vindecate, raportate zilnic în mod defalcat pe state și la nivel global, au încetat să fie prelucrate și comunicate de către centrul specializat în agregarea datelor de acest tip, respectiv Johns Hopkins CSSE.    

** Datele din paranteze reprezintă numărul de cazuri noi, în intervalul 14 octombrie 2021 – 21 octombrie 2021.

*** CEPCB precizează că actualizările la nivel național sunt publicate pe coordonate diferite de timp și procesate ulterior, ceea ce poate genera discrepanțe între datele zilnice publicate de state și cele publicate de CEPCB.

Grupul de Comunicare Strategică

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.

Mai multe articole...

Ultimele articole