Campionatul Mondial de fotbal 2022. Anglia a făcut instrucție cu naționala Iranului

Publicat: 21 nov. 2022, 17:57, de Vlad Ciotoran, în SPORT , ? cititori

Naționala de fotbal a Angliei a învins, luni, reprezentativa Iranului, scor 6-2, în grupa B de la Cupa Mondială din Qatar.

Anglia a deschis scorul în minutul 35, prin Jude Bellingham. Acesta a marcat cu o lovitură de cap imparabiliă, la colțul lung. Centrarea i-a aparținut lui Hosseini.

Saka a dus scorul la 2-0, în minutul 43.  Raheem Sterling a înscris pentru 3-0, în primul minut al prelungirilor, din pasa lui  Harry Kane . În repriza secundă, Marcus Rashford (min. 71) și Jack Grealish (min. 90), au mai înscris pentru Anglia, iar pentru iranieni a marcat Mehdi Taremi, în minutele 65 și 90+13.

Din cadrul Grupei B a Cupei Mondiale 2022, mai fac parte SUA şi Ţara Galilor. Deschiderea Campionatului Mondial a avut loc duminică iar prima partidă a fost Qatar – Ecuador, 0-2.