Campionatul Mondial de Fotbal 2022: Brazilia s-a calificat în optimile de finală

Publicat: 28 nov. 2022, 21:39, de Vlad Ciotoran, în SPORT , ? cititori

Naționala de fotbal a Braziliei a s-a calificat în optimile de finală ale Campionatului Mondial 2022, disputat în Qatar.

Reprezentativa Selecao a învins, luni seară, cu scorul de 1-0, selecţionata Elveţiei, în grupa G a turneului final. În primele două meciuri, brazilienii nu au primit niciun șut pe spațiul porții, la fel ca Franța la CM din 1998, când a cucerit trofeul. Nicio altă echipă națională nu a mai înregistrat o astfel de statistică, din 1966 încoace

Prima ocazie de gol a partidei a avut loc abia în minutul 27, când Sommer a respins voleul din cădere al lui Vinicius. Replica elvețienilor a venit în minutul 53, când Xhaka a trimis o centrare periculoasă.

Vinicius Junior a trimis mingea în poarta adversă, în minutul 64, după o centrare a lui Casemiro, însă golul a fost anulat pentru ofsaid la Richarlison. Unicul gol al meciului a fost marcat de Casemiro, în minutul 83. În primul meci din grupă, Camerun şi Serbia au remizat, scor 3-3.

Ultimele partide din grupă vor avea loc pe 2 decembrie, Serbia – Elveţia (Stadium 974 – Doha, 21:00) şi Camerun – Brazilia (Lusail Stadium- Al Daayen, 21:00). Brazilia este deja calificată, dar celelalte trei echipe păstrează şi ele şanse de a ajunge în optimile de finală. La meci a aistat şi preşedintele FRF, Răzvan Burleanu.

Brazilia: 1. Alisson Becker – 14. Eder Militao, 3. Thiago Silva (căpitan), 4. Marquinhos, 6. Alex Sandro (16. Alex Telles, 86) – 8. Fred (17. Bruno Guimaraes, 58), 5. Casemiro, 7. Lucas Paqueta (21. Rodrygo, 46) – 11. Raphinha (19. Antony, 73), 9. Richarlison (18. Gabriel Jesus,73), 20. Vinicius Junior. Selecţioner: Tite.

Elveţia: 1. Yann Sommer – 3. Silvan Widmer (20. Fabian Frei, 86), 5. Manuel Akanji, 4. Nico Elvedi, 13. Ricardo Rodriguez – 8. Remo Freuler, 10. Granit Xhaka (căpitan), 25. Fabian Rieder (11. Renato Steffen, 59) – 15. Djibril Sow (14. Michel Aebischer, 76) – 7. Breel Embolo (9. Haris Seferovic, 76), 17. Ruben Vargas (2. Edimilson Fernandes, 59). Selecţioner: Murat Yakin.

Arbitru: Ivan Arcides Barton Cisneros (El Salvador); arbitri asistenţi: David Jonathan Moran Santos (El Salvador), Zachari Zeegelaar (Surinam); al patrulea oficial: Said Martinez (Honduras)
Cartonaşe galbene: Rieder (50), Fred (52).