Campionatul Mondial de Fotbal 2022. Croația, în sferturile de finală după ce a trecut de Japonia la loviturile de departajare

Publicat: 05 dec. 2022, 19:52, de Vlad Ciotoran, în SPORT , ? cititori

Croația s-a calificat în sferturile de finală ale Campionatului Mondial de Fotbal 2022, după ce a învins reprezentativa Japoniei, într-un meci disputat luni.

După timpul regulamentar de joc și după cele două reprize adiționale scorul a fost 1-1, iar croații s-au impus la loviturile de departajare, cu scorul de 3-1.

Japonia a deschis scorul cu două minute înainte de pauză. Maeda a marcat după o centrare din corner. Croația a restabilit egalitatea în minutul 56. Ivan Perisic a înscris cu o lovitură de cap, de la circa 14 metri, lângă bară. Centrarea i-a aparținut lui Juranovic.

Nu s-a mai marcat în finalul timpul regulamentar de joc, dar nici în cele două reprize suplimentare, asttfel că învigătoarea s-a decis în urma loviturilor de departajare. Pentru Croaţia au transformat Vlasic, Brozovic şi Pasalic şi a ratat Livaja, iar pentru Japonia a transformat Asano în timp ce Minamino, Mitoma şi Yoshida nu au reușit să-l învingă pe portarul Dominik Livakovic.

Croaţia: Dominik Livakovic –  Borna Barisic, Ivan Perisic (Milan Orsic ‘106), Dejan Lovren, Mateo Kovacic (Vlasic ’99) – Andrej Kramaric  (Pasalic), Luka Modric (Majer ’99), Marcelo Brozovic, Bruno Petkovic (Budimir ’62 / Livaja ‘106) – Josko Gvardiol, Josip Juranovic. Selecţioner: Zlatko Dalic.

Japonia : Shuichi Gonda – Shogo Taniguchi, Takehiro Tomiyasu, Maya Yoshida, Yuto Nagatomo (Mitoma ’64)- Wataru Endo, Ritsu Doan (Minamino ’87), Hidemasa Morita (Tanaka ‘106), Junya Ito -Daichi Kamada (Sakai ’75), Daizen Maeda (Asano ’64). Selecţioner: Hajime Moriyasu.

Meciul a fost arbitrat de Ismail Elfath. Tot luni, de la ora 21.00, va avea loc partida Brazilia – Coreea de Sud.