CFR Cluj – Ludogoreț 1-1. Keșeru a înscris împotriva campioanei României

Publicat: 19 iun. 2021, 22:45, de Vlad Ciotoran, în SPORT , ? cititori
CFR Cluj - Ludogoreț 1-1. Keșeru a înscris împotriva campioanei României

CFR Cluj a remizat în compania echipei bulgare Ludogorets Razgrad, sâmbătă, scor 1-1, într-un meci amical disputat în cadrul cantonamentului din Austria.

Pentru campioana din țara vecină a marcat Claudiu Keșeru, în minutul 35, din lovitură liberă, în timp ce Billel Omrani a egalat pentru CFR Cluj, în minutul 52. Echipa trimisă în teren de Marius Șumudică: Bălgrădean – Susic, Bouhenna, Cestor, Latovlevici – Sigurjonsson, Rodriguez – Deac, Tahiri, Petrila – Omrani. Pe parcurs au intrat Păun, Manea, Figueiredo, Ciobotariu, Hoban, Costache, Rondon, Debeljuh, Itu, Camora şi Butean.

La finalul meciului, antrenorul echipei ardelene, Marius Șumudică, s-a arătat mulțumit de evoluția jucătorilor săi.

Un meci bun, dificil, încă suntem în perioada de acumulare, dar creștem de la meci la meci. Au venit și jucătorii de la echipa națională și cu încă două transferuri care sunt în discuție cu domnul președinte cu siguranță CFR -ul va arăta ok și sper din tot sufletul să-i facem fericiți pe suporterii noștri. Vrem să trecem de primul tur, să ne continuăm aventura europeană. M-a mulțumit atitudinea jucătorilor, exact ce am pregătit aia au făcut, păcat că am luat un gol din lovitură liberă, eu cred că în prima repriză bulgarii nici nu au ajuns la poartă. Nu au avut nicio ocazie, noi am avut 5-6 ocazii. În a doua repriză am reușit să marcăm, am arătat altfel. E important să nu pierzi mai ales că am întâlnit o echipă cu un buget mult superior nouă, echipă care plătește salarii de 7-800 000 de euro, care a fost de multe ori în grupele Champions League și Europa League”, a declarat Marius Șumudică după meci.

CFR Cluj va mai disputa trei partide de verificare în cantonamentul din Austria: pe 22 iunie cu Akademia Puskas (Ungaria), pe 26 iunie:cu Dinamo Moscova (Rusia) și pe 28 iunie: cu Ujpest (Ungaria).

CFR Cluj va evolua pe 6/7 iulie, împotriva celor de la Borac Banja Luka, din Bosnia, în prima manșă a turului inaugural al Ligii Campionilor. În primul amical, campioana României se impusese cu 4-0 în fața formației austriece FC Wels.