Academica Clinceni – FCSB 0-2. Man și Moruțan marchează în finalul meciului / VIDEO

Publicat: 19 oct. 2020, 23:07, de Vlad Ciotoran, în SPORT , ? cititori
Academica Clinceni - FCSB 0-2. Man și Moruțan marchează în finalul meciului / VIDEO
Dennis Man (FCSB) a deschis scorul în minutul 87, cu Academica Clinceni

FCSB a câștigat meciul disputat în deplasare, scor 2-0, cu Academica Clinceni, luni seara, în epilogul etapei a 7-a a Ligii I. Raul Rusescu a jucat o repriză la echipa ilfoveană, debutând astfel chiar împotriva fostei sale echipe.

Cea mai mare ocazie de gol a primei reprize a avut loc în minutul 19. Florin Tănase a nimerit transversala, cu un șut din interiorul careului. În minutul 56, nou-intratul Octavian Popescu (17 ani) a luat o acțiune pe cont propriu și a șutat pe lângă poartă de la marginea careului de 16 metri.

Dennis Man a deschis scorul cu trei minute înainte de finalul timpului regulamentar de joc. Atacantul a înscris la capătul unei acțiuni personale. Olimpiu Moruțan a închis tabela, cu un șut din interiorul careului, în minutul 90.

Cu această victorie, FCSB acumulează 15 puncte și ocupă locul secund în clasamentul Ligii I. CFR Cluj este pe trei, tot cu 15 puncte. Ierarhia este dominată de Universitatea Craiova, cu 21 de puncte din tot atâtea posibile. Academica Clinceni e pe locul 13, cu 7 puncte.

Etapa următoare, FCSB va primi vizita echipei FC Hermannstadt, în timp ce Academica Clinceni va evolua în deplasare, cu Universitatea Craiova.

Caseta tehnică

Academica: Vâlceanu – Pashov, Jutric, Patriche, M. Dobrescu – Cebotaru, Cascini (Dumitriu 82’) – Cordea, Chunchucov (Boiciuc 71’), Petrescu (Achim 46’) – Andronic (Rusescu 46’).

FCSB: Vlad – Creţu, Cristea, Miron, Panţîru – Ov.Popescu (Perianu 46’), Moruţan, Tănase, Man, Buziuc (Oct.Popescu 46’) – Buş (Vina 65’).

Cartonase galbene: Cordea 39’, Cascini 59’, Patriche 78’ / Man 67’, Cristea 75’.

Arbitru: Adrian Cojocaru.