COVID-19: 6.069 cazuri noi de coronavirus la doar 26.000 de teste în ultimele 24 de ore

În ultimele 24 de ore au fost descoperite 6.096 cazuri noi de persoane infectate cu coronavirus, la un total de 26.038 teste, ceea ce înseamnă o incidență de peste 20%. De asemenea, în ultimele 24 de ore au decedat 112 pacienți.

Până astăzi, 20 martie, pe teritoriul României, au fost confirmate 892.848 de cazuri de persoane infectate cu noul coronavirus (COVID – 19). 803.226 de pacienți au fost declarați vindecați.

În urma testelor efectuate la nivel național, față de ultima raportare, au fost înregistrate 6.096 cazuri noi de persoane infectate cu SARS – CoV – 2 (COVID – 19), acestea fiind cazuri care nu au mai avut anterior un test pozitiv. Distribuția pe județe a cazurilor per total și a celor noi o regăsiți în tabelul de mai jos.

Nr. crt.JudețNumăr de cazuri confirmate(total)Număr de cazuri nou confirmateIncidența  înregistrată la 14 zile
1.Alba172561223,37
2.Arad192361412,86
3.Argeș226381231,69
4.Bacău220571241,58
5.Bihor234991652,50
6.Bistrița-Năsăud9626591,79
7.Botoșani11967651,55
8.Brașov363402634,46
9.Brăila10805932,22
10.Buzău10251411,09
11.Caraș-Severin9011451,49
12.Călărași8305581,65
13.Cluj450242934,11
14.Constanța35629933,39
15.Covasna6447191,45
16.Dâmbovița195231132,42
17.Dolj220622002,33
18.Galați223671432,14
19.Giurgiu8932872,81
20.Gorj8131642,35
21.Harghita6712411,03
22.Hunedoara182421994,03
23.Ialomița8938511,86
24.Iași365261892,07
25.Ilfov358192636,36
26.Maramureș18736692,19
27.Mehedinți6746421,82
28.Mureș193211241,71
29.Neamț15569941,95
30.Olt12328791,42
31.Prahova28855991,45
32.Satu Mare11173612,31
33.Sălaj9132603,03
34.Sibiu219211322,72
35.Suceava22253791,04
36.Teleorman10912531,93
37.Timiș458023775,99
38.Tulcea6913401,43
39.Vaslui14022721,39
40.Vâlcea134101302,56
41.Vrancea8943241,19
42.Mun. București14599214334,85
43.Cazuri noi nealocate pe județe5477*74 
 TOTAL892.8486.096 

București se apropie de 5 la mie

Coeficientul infectărilor cumulate la 14 zile, raportate la 1.000 de locuitori este calculat de către Direcțiile de Sănătate Publică, la nivelul Municipiului București și al județelor. Mai jos aveți graficul realizat în baza raportărilor primite de CNCCI de la Direcțiile de Sănătate Publică:

Până astăzi, 22.132 de persoane diagnosticate cu infecție cu SARS – CoV – 2 au decedat.

În intervalul 19.03.2021 (10:00) – 20.03.2021 (10:00) au fost raportate 112 decese (53 bărbați și 59 femei), ale unor pacienți infectați cu noul coronavirus, internați în spitalele din Alba, Arad, Bacău, Bihor, Bistrița-Năsăud, Botoșani, Brăila, Brașov, Buzău, Caraș-Severin, Călărași,  Dâmbovița, Galați, Gorj, Harghita, Hunedoara, Ialomița, Iași, Maramureș, Mehedinți, Mureș, Olt, Prahova, Sălaj, Satu Mare, Sibiu, Timiș, Vaslui și București.

Dintre acestea, 2 decese au fost înregistrate la categoria de vârstă 30-39 ani, 2 decese la categoria de vârstă 40-49 ani, 10 decese la categoria de vârstă 50-59 ani, 29 decese la categoria de vârstă 60-69 ani, 42 decese la categoria de vârstă 70-79 ani și 27 decese la categoria de peste 80 de ani.

108 dintre decesele înregistrate sunt ale unor pacienți care au prezentat comorbidități, 3 pacienți decedați nu au prezentat comorbidități, iar pentru 1 pacient decedat nu au fost raportate comorbidități până în prezent.

Record la ATI: 1.324

În unitățile sanitare de profil, numărul total de persoane internate cu COVID-19 este de 11.618. Dintre acestea, 1.324 sunt internate la ATI. 

Până la această dată, la nivel național, au fost prelucrate 6.471.807 teste RT-PCR și 496.066 de teste rapide antigenice. În ultimele 24 de ore au fost efectuate 26.038 de teste RT-PCR (14.866 în baza definiției de caz și a protocolului medical și 11.172 la cerere) și 11.494 de teste rapide antigenice.

Pe teritoriul României, 60.654 de persoane confirmate cu infecție cu noul coronavirus sunt în izolare la domiciliu, iar 15.371 de persoane se află în izolare instituționalizată. De asemenea, 54.575 de persoane se află în carantină la domiciliu, iar în carantină instituționalizată se află 90 de persoane.

În ultimele 24 de ore, au fost înregistrate 4.922 de apeluri la numărul unic de urgență 112 și 572 la linia TELVERDE (0800 800 358), deschisă special pentru informarea cetățenilor.

Ca urmare a încălcării prevederilor Legii nr. 55/2020 privind unele măsuri pentru prevenirea și combaterea efectelor pandemiei de COVID-19, polițiștii și jandarmii au aplicat, în ziua de 19 martie, 5.088 de sancţiuni contravenţionale, în valoare de 919.450 de lei.

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.

Mai multe articole...