CSM Alexandria înfrântă de U Cluj în Cupa României. Final tragic pentru teleormăneni

Publicat: 10 nov. 2022, 16:49, de Vlad Stefan Orjan, în SPORT , ? cititori

CSM Alexandria – U Cluj, din etapa a doua a grupelor Cupei României, s-a încheiat cu o înfrângere dură pentru elevii lui Ștefan Odoroabă.

Ardelenii au dominat partida pe toată durata jocului. În minutul 30, defensiva Alexandriei a cedat, iar Haită a înscris la vinclu.

Mai apoi, au urmat două ocazii mari ale lui Bălan și Haită, iar în cele din urmă și cei din Alexandria au ratat o șansă mare de gol, când Lupoaică a rămas singur cu portarul.

U Cluj a marcat pe bandă rulantă

În ultimele 20 de minute ale partidei, U Cluj a mai înscris 3 goluri. Bălan a marcat din centrarea lui Bic, iar Pițan a marcat și el cu capul din centrarea lui Horșia.

Înainte de fluierul arbitrului, Horția a ratat singur cu portarul, iar Bălan a închis tabela cu scorul de 4-0.

În aceeaşi grupă are loc, de la ora 18.15, partida CSC Dumbrăviţa – CFR Cluj.

În primul meci al etapei din grup C, Farul a învins în deplasare Rapid, miercuri, scor 2-0.

Ghinion de neșansă pentru CSM Alexandria

În următoarea partidă din Cupa României, CSM Alexandria o va întâlni pe CSC Dumbrăvița, formație ce evoluează în Liga a 2-a. Meciul se va disputa pe 7 decembrie de la ora 18:00.

În aceeași grupă din Cupa României se bat pentru calificare ‘U’ Cluj, Farul Constanța, Rapid și CFR.

FRF a schimbat formatul Cupei României

Noul format al Cupei României are un total de 11 etape. Cupa României a avut o fază regională, iar acum se dispută faza grupelor.  Primele două echipe clasate în fiecare grupă, va merge mai departe către sferturi, semifinală și finală.