Cupa României: Hermannstadt – ‘U’ Cluj 1-2. „Șepcile roșii” s-au calificat în semifinale, după ce au întors scorul

Publicat: 05 apr. 2023, 21:53, de Vlad Ciotoran, în SPORT , ? cititori
Cupa României: Hermannstadt - 'U' Cluj 1-2.

Universitatea Cluj s-a calificat, miercuri seară, în semifinalele Cupei României. În sferturile de finală, jucătorii antrenați de Ioan Ovidiu Sabău au trecut de Hermannstadt, scor 2-1.

Sibienii au deschis scorul cu patru minute înainte de pauză. Opruț a centrat de pe stânga, iar Alhassan a trimis balonul în plasă, cu o lovitură de cap. Clujenii au egalat în minutl 51, prin Chipciu, care a marcat cu un șut din afara careului. Golul victoriei și a calificării în semifinalele Cupei României a venit în minutul 75, când Thiam a înscris din pasa lui Oancea.

Hermannstadt: Muţiu – Butean, Ene, Stoica, Opruţ – Mino Sota, Biceanu (Iancu ’74) – Petrescu (Bărbuţ ’59), Alhassan (Limaj ’87), Oroian (Iancu ’87) – Babic (Paraschiv ’59). Antrenor: Marius Măldărăşanu

Universitatea Cluj: Iliev – Oancea, Ilie, Ispas, Goranov – Remacle (Filip ’46), Simion (Bic ’46), Nistor (Chipciu ’46), Haită – Tescan (Martic ’72), Jose Gomes (Thiam ’62). Antrenor: Ioan Ovidiu Sabău

În semifinale, jucătorii pregătiți de Ioan Ovidiu Sabău vor evolua cu UTA Arad, care a trecut în sferturile de finală de FCU Craiova 1948, cu 1-0.

Joi vor avea loc ultimele două sferturi de finală: Sepsi – CS Mioveni (ora 18.00) şi CFR Cluj – FC Argeş (ora 21.00). Semifinalele se vor disputa la 26 aprilie: Finala Cupei României Betano, ediţia 2022/23, e programată la 24 mai.