Disperarea Dianei Buzoianu: Nu poate să-l schimbe pe directorul general al „Apelor Române” pentru că e … în concediu medical

Publicat: 23 iun. 2026, 08:39, de Ion Teleanu, în Dezvăluiri , ? cititori
Disperarea Dianei Buzoianu: Nu poate să-l schimbe pe directorul general al „Apelor Române” pentru că e ... în concediu medical

La scurt timp după ce cabinetul Bolojan a fost demis de Parlament, ministra USR a Mediului, Diana Buzoianu, a eșuat lamentabil în încercarea de schimbare a directorului general al Administrației Naționale Apele Române (ANAR), Dragoș Cazan, pe motiv că nu-i răspunde la comenzi.

Directorul general al Administrației Naționale „Apele Române”, Doru-Dragoș Cazan, a intrat în disgrația ministrei USR a Mediului, Apelor și Pădurilor, Diana Buzoianu, pe motiv că s-a descoperit o balastieră ilegală în județul Olt, dar, mai ales, pentru că a nominalizat-o pe Elena Mădălina Ion-Duca la un nou mandat pentru șefia Administrației Bazinale de Apă (ABA) Olt.

Practic, Diana Buzoianu voia pe altcineva la ABA Olt, dar Dragoș Cazan a numit pe altcineva, ceea ce a stârnit furia ministrei USR a Mediului. Iar ca să-i arate cine-i șeful, Diana Buzoianu a vrut să-l schimbe, dar… ghinion! Dragoș Cazan a intrat în concediu medical, așa că schimbarea acestuia mai are de așteptat, mai ales că Diana Buzoianu și-a cam încheiat socotelile cu acest minister pentru că Guvernul Bolojan a fost demis.