Echipa lui Mircea Lucescu, Dinamo Kiev, s-a calificat în turul al treilea preliminar al Ligii Campionilor, după ce a trecut de Fenerbahce

Publicat: 28 iul. 2022, 10:19, de Vlad Ciotoran, în SPORT , ? cititori
Mircea Lucescu, antrenorul echipei Dinamo Kiev

Echipa antrenată de Mircea Lucescu, Dinamo Kiev, s-a calificat în turul al treilea preliminar al Ligii Campionilor, în urma victoriei obținute în faţa formaţiei Fenerbahce cu scorul de 2-1, după prelungiri, miercuri seara, la Istanbul.

În tur, la Lodz, în Polonia, cele două echipe au remizat, scor 0-0. Miercuri seară, Dinamo Kiev s-a impus în deplasare, prin golurile marcate de Vitali Buialski (57) şi Oleksandr Karavaev (114), introdus în minutul 91. Pentru Fener a înscris Attila Szalai (89).

Fanii echipei turce au început să cânte şi să scandeze numele lui Putin după ce Dinamo Kiev a deschis scorul.

Echipa turcă a evoluat în inferioritate numerică din minutul 53, când a fost eliminat Ismail Yuksek. În minutul 70, turcii au ratat un penalty, prin ecuadorianul Enner Valencia, al cărui şut a fost apărat de Gheorghi Buşcean. În turul al treilea preliminar, Dinamo Kiev o va înfrunta pe Sturm Graz (Austria).