EURO 2020 | Italia – Austria 2-1. Primul meci care a ajuns în prelungiri la Campionatul European

Publicat: 27 iun. 2021, 00:46, de Vlad Ciotoran, în SPORT , ? cititori
EURO 2020 | Italia - Austria 2-1. Primul meci care a ajuns în prelungiri la Campionatul European

Italia a învins Auastria, scor 2-1, în optimile Campionatului European, într-un meci disputat, sâmbătă seara, pe stadionul Wembley din Londra.

Italia s-a calificat în sferturi după un meci dramatic, încheiat 0-0 după primele 90 de minute de joc. Toate cele trei goluri s-au marcat în prelungiri.

Squadra Azzura a început meciul în forță și părea că va trece ușor de Austria, dar niciunul dintre superstarurile lui Mancini, nu a reușit să înscrie în primele 45 de minute. Cea mai mare ocazie a avut-o Ciro Immobile, care a lovit bara după un șut superb.

După pauză, Austria a ieșit de la vestiare mult mai motivată și a fost echipa care a avut mai multe ocazii și a fost mai periculoasă. Arnautovic a reușit să-l învingă pe Donnarumma, dar golul său a fost anulat de VAR, pe motiv de offside.

Scorul a fost 0-0 la finalul timpului regulamentar de joc, așa că partida de pe Wembley a fost prima de la EURO 2020, care a intrat în perlungiri.

În minutul 95, Insigne a reușit în sfârșit să înscrie. În ultimul minut al primei reprize de prelungiri,  Pessina a marcat pentru 2-0.

Austriecii au refuzat, însă, să se dea bătuți și au continuat să atace poarta Italiei. În minutul 114, Kaladzic a reușit să înscrie și să reducă diferența și să stabilească scorul final 2-1.

Italia a devenit a doua echipă calificată în sferturi, după Danemarca. Elevii lui Roberto Mancini vor întâlni învingătoarea dintre Portugalia și Belgia. În plus, italienii au mai bătut un record vechi și au bifat 1.168 de minute consecutive fără gol primit. Pe lângă asta, Italia are 31 de meciuri consecutive fără eșec, fapt fără precedent pentru ”squadra azzurra”.

Au jucat echipele:

Italia: Donnarumma – Di Lorenzo, Bonucci, Acerbi, Spinazzola – Barella (Pessina ’68), Jorginho, Verratti (Locatelli ’67) – Berardi (Chiesa ’84), Immobile (Belotti  ’84), Insigne (Cristante ‘108). Selecţioner: Roberto Mancini

Austria: Bachmann – Lainer (Trimmel ‘114), Dragovic, Hinteregger, Alaba – Laimer (Ilsanker ‘114), Schlager (Gregoritsch ‘106), Sabitzer, Grillitsch (Schaub ‘106), Baumgartner (Schopf ‘90) – Arnautovic (Kalajdzic ’97). Selecţioner: Franco Foda.