EURO 2020 | Olanda – Cehia 0-2. Eliminarea Portocalei Mecanice, marea surpriză de la Campionatul European

Cehia a învins Olanda scor 2-0 în optimile EURO 2020, duminică după-amiază, la Budapesta. Eliminarea batavilor este considerată cea mai mare surpriză de la Campionatul European.

Olanda a pornit ca mare favorită în meciuk din optimi împotriva Cehiei, după ce a câștigat grupa cu trei victorii din trei, în timp ce cehii au terminat pe locul al treilea în grupă și au ieșit din grupă datorită punctajului.

Batavii au început tare, dar cehii i-au ținut bine în șah și prima repriză s-a încheiat la egalitate 0-0.

La 10 minute după reluarea partidei, Matthijs de Ligt a comis un henț din postura de ultim apărător și a luat cartonaș roșu, lăsând Olanda în 10.

Cehii s-au lansat în atac, iar în minutul 68, Tomas Holes a deschis scorul duoă o reluare precisă cu capul la o minge recentrată de Kalas.

Olandezii mai aveau timp să egaleze, dar echipa mai agresivă a fost tot Cehia, iar în minutul 80, Schick a marcat pentru 2-0 și a stabilit scorul final.

În sferturi, Cehia va întâlni Danemarca la Baku.

Olanda: Stekelenburg – Dumfries, De Vrij, De Ligt, Blind (Timber ’81), Van Aanholt (Berghuis ’81) – De Roon (Weghorst ’73), Wijnaldum, F. De Jong – Depay, Malen (Promes ’57). Selecţioner: Frank de Boer

Cehia: Vaclik – Coufal, Celustka, Kalas, Kaderabek – Holes (Kral ’85), Soucek, Masopust (Jankto ’79), Barak (Sadilek ‘90+2), Sevcik (Hlozek ‘85) – Schick (Krmencik ‘90+2). Selecţioner: Jaroslav Silhavy.