FC Argeș – FCSB 2-3, în etapa a 2-a a play-off-ului Ligii 1. Golul victoriei a fost marcat la ultima fază a meciului (Video)

Publicat: 20 mart. 2022, 21:18, de Puterea.ro, în SPORT , ? cititori

FCSB a învins-o, duminică, în deplasare, cu 3-2, pe FC Argeş, într-un meci din etapa a doua a play-off-ului Ligii 1. Trei dintre cele cinci goluri au fost marcate din penalty.

Prima ocazie important a meciului a avut loc în minutul 12 și le-a aparținut oaspeților. Octavian Popescu a șutat de la distanță, dar balonul a lovit transversala porții ui Greab. FCSB a deschis scorul în minutul 39. Darius Olaru a centrat, iar Florin Tănase a înscris. Două minute mai târziu, Mamut a comis un fault în interiorul careului, iar FC Arges a primit penaly. Șerban a transformat, restabilind egalitatea.

În minutul 50, Octavian Popescu a nimerit din nou bara transversală. FCSB a primit și ea penalty, în minutul 54, după ce Tofan l-a faultat în careu pe Olaru. Florin Tănase a transformat. Din minutul 69, gazdele au evoluat în inferioritate numerică, Șerban fiind eliminat.

FC Argeș a primit a doua lovitură de pedeapsă în minutul 71. Said a fost faultat în careu de Crețu, iar același Said a înscris de la 11 metri. FCSB a dat lovitura la ultima fază a partidei. Darius Olaru a șutat de la distanță, Greab a respins în față, iar Dumiter a înscris golul victoriei.

FCSB ocupă locul 2, cu 37 de puncte, în timp ce FC Argeș ocupă locul 6, cu 24 de puncte. Lider e CFR Cluj, cu 42 de puncte.

FC Argeş: Greab – Dobrosavlevici (Said ’46), Turda, Dos Santos – Dumitraşcu (Muşat ’66), Raynov, Şerban, Tofan – Cr. Tănase (Arias ’66), Ganea (Viana ’66), Işfan (Moisie ’90). Antrenor: Andrei Prepeliţă.

FCSB: Târnovanu – Creţu (V. Gheorghe ’77), Cristea, Miron, Radunovic – Olaru, Edjouma (Şut ’65), F. Tănase (Dumiter ’84) – Cordea (Stoica ’46), Mamut (Coman ’46), Oct. Popescu. Antrenor: Anton Petrea.