FC Ballkani – CFR Cluj 1-1, în Conference League. Yuri a salvat-o pe campioana României, în prelungiri

CFR Cluj a remizat cu echipa kosovară FC Ballkani, 1-1, joi seara, pe Stadionul ”Fadil Vokkri” din Prishtina, în prima etapă a Grupei G din Conference League.

Campioana României și-a creat prima ocazie a meciului în minutul 9, când Deac a şutat de la 18 metri, dar Frasheri a respins în corner. Roger a şutat peste poartă de la 7 metri, în minutul 22. Ballkani a replicat în minutul 30, când Scuffet a respins şutul bun al lui Krasniqi. CFR a fost aproape de a deschide scorul prin Boateng, în minutul 62, când acesta a șutat peste poartă de la 10 metri. FC Ballkani a deschis scorul prin fundaşul Armend Thaci, în minutul 65. CFR a egalat în minutul (90+1).

Yuri a marcat după o degajare slabă a lui Frasheri, profitând și de ciocnirea dintre portar şi fundaşul Thaqi. CFR va juca următorul meci pe teren propriu, în data de 15 septembrie, cu echipa turcă Sivasspor.

Ballkani: Frasheri – Thaci, Dellova, Jashanica, Thaqi – Korenica (Lucas 75), Zyba (Bekteshi 79), Emerllahu – Gripshi, Rrahmani (Abazi 84), Krasniqi (Berisha 85). ANTRENOR: Ilir Daja

CFR Cluj: Scuffet – Braun, Matias, Burcă, Camora – Boateng (Bordeianu 73), Mistrati (Păun 46), Cvek (Buş 86) – C. Deac (Petrila 73), Yeboah, Roger (Malele 62). ANTRENOR: Dan Petrescu