FCSB – Anderlecht 0-0, în grupele Conference League. Ambele echipe, private de câte un penalty

Publicat: 16 sept. 2022, 06:49, de Vlad Ciotoran, în SPORT , ? cititori
FCSB - Anderlecht 0-0, în grupele Conference League. Ambele echipe, private de câte un penalty

FCSB a remizat, scor 0-0, meciul de pe Arena Naţională disputat joi seară împotriva formaţiei belgiene Anderlecht, în etapa a doua a grupelor Conference League.

Fiecare echipă a fost privată de câte un penalty. În minutul 30, portarul van Crombrugge a scăpat mingea în propriul careu la un duel aerian, iar apoi l-a tras pe Dawa pentru a recupera balonul, dar arbitrul a lăsat jocul să continue. Până la pauză, Edjouma (39), cu un șut de la 20 de metri,și Pantea (41), cu un șut de la 26 de metri au pus în pericol poarta adversă.

Anderlecht putea primi penalty în minutul 84, în urma unui duel între Creţu şi Esposito, dar arbitrul a lăsat jocul să continue.

În celălalt meci al grupei, West Ham United a învins-o pe Silkeborg, cu 3-2, în Danemarca.

FCSB va juca următoarele două partide cu Silkeborg, pe 6 octombrie în deplasare, iar pe 13 octombrie la Bucureşti.

FCSB: Târnovanu – V. Creţu, Dawa, Tamm, Pantea (Radunovic 69) – Oaidă, Edjouma, Olaru (Haruţ 90) – Miculescu (Cordea 59), Rusu (Compagno 46), Oct. Popescu (I. Stoica 90). ANTRENOR: Nicolae Dică

Anderlecht: Van Crombrugge – Debast, Hoedt, Vertonghen – Murillo, Arnstad, Kana (Verschaeren 71), Ashimeru, Amuzu (Duranville 76) – Fabio Silva, Refaelov (Esposito 83). ANTRENOR: Felice Mazzu

Cartonaşe galbene: Miculescu 19, Olaru 30, Compagno 90+1 / Kana 9, Murillo 32

ARBITRU: Sebastian Gishamer – Roland Riedel, Santino Schreiner – Christopher Joeger (toţi din Austria)