FCSB şi FC U Craiova 1948, remiză spectaculoasă în etapa a 3-a din Superliga României (Video)

Publicat: 01 aug. 2022, 10:26, de Vlad Ciotoran, în SPORT , ? cititori

FCSB şi FC U Craiova 1948 au terminat la egalitate, scor 1-1, meciul disputat duminică seara, pe Arena Naţională, în cadrul etapei a treia din Superligă.

FCSB a deschis scorul prin nou-intratul Joonas Tamm, care a înscris cu un şut din careu, în minutul 47. Estonianul se află la prima sa reușită în tricoul vicecampioanei.

Zece minute mai târziu, Dawa l-a călcat în careu pe Andre Duarte, iar arbitrul Adrian Cojocaru a acordat penalty după consultarea VAR. Italianul Andrea Compagno a transformat lovitura de pedeapsă. În minutul 90+3, Florinel Coman a țintit bara, iar meciul s-a încheiat 1-1. FCSB a rămas fără victorie după trei etape din Superligă.

Au evoluat echipele

FCSB: Târnovanu – Ov. Popescu, Dawa, Bouhenna (Tamm 46’), Radunovic – Ad. Şut, Oaidă – Cordea, Olaru (Mamut 88’), Fl. Coman – I. Stoica (Oct. Popescu 68’). Antrenor: Nicolae Dică

FCU Craiova: R. Popa – Negru, Duarte, Paramatti, Huyghebaert – Achim (Marquet 74’), Asamoah – Baeten (Chiţu 74’), Bauza (R. Grigore 90’), Van Durmen (Enache 82’) – Compagno. Antrenor: Marius Croitoru

Cartonaşe galbene: Dawa 57, Radunovic 63 / Huyghebaert 25, Asamoah 36, Achim 41, Baeten 68, Compagno 90+7

Arbitri: Adrian Cojocaru – Sebastian Gheorghe, Adrian Vornicu – Andrei Moroiţă

Arbitri VAR: Ovidiu Haţegan – Imre-Laszlo Bucşi

Observator: Marian Dorobanţu