Irina Begu a fost eliminată de la Melbourne Summer Set 2, de Amanda Anisimova

Jucătoarea română de tenis Irina Begu (31 ani, 62 WTA) a fost învinsă de americanca Amanda Anisimova (20 ani, 78 WTA) cu 2-6, 6-3, 6-2, vineri, în sferturile de finală ale turneului Melbourne Summer Set 2 (WTA 250), dotat cu premii totale de 239.477 de dolari americani.

Meciul a durat o oră şi 48 de minute. Begu a controlat primul set, a condus cu 5-0 şi s-a impus cu 6-2. Actul secund a fost echilibrat până la 3-3. Americanca de origine rusă a luat trei game-uri la rând şi a câștigat setul cu 6-3. În decisiv, Begu a condus cu 1-0 şi 2-1, dar apoi a pierdut ultimele cinci game-uri (2-6), setul şi meciul.

Irina Begu rămâne cu un cec de 5.800 de dolari şi 60 de puncte WTA.

Begu este calificată în semifinale la dublu, alături de sârboaica Nina Stojanovic. Cele două uvor juca sâmbătă favoritele numărul doi, Bernarda Pera (SUA)/Katerina Siniakova (Cehia).