Irina Begu, în semifinale în proba de dublu, la WTA 250 Melbourne Summer Set 2

Perechea Irina Begu/Nina Stojanovici (România/Serbia), cap de serie numărul 3, s-a calificat în semifinalele turneului de categorie WTA 250 Melbourne Summer Set 2.

Begu şi Stojanovici au trecut în sferturi de perechea Aliona Bolsova/ Katarzyna Kawa (Spania/Polonia), scor 4-6, 6-0, 10-3. Meciul a durat 69 de minute.

În semifinale, Begu şi Stojanovici vor întâlni perechea învingătoare din meciul dintre Lesley Pattinama Kerkhove/Arina Rodionova (Olanda/Australia) şi Bernarda Pera/Katerina Siniakova (SUA/Cehia).

Calificarea în semifinale este recompensată la această competiţie cu un premiu total de 3.800 de dolari. Begu continuă competiţia şi la simplul, fiind calificată în sferturile de finală. Românca va juca în această fază cu Amanda Anisimova, locul 78 WTA, care a eliminat-o pe Sorana Cîrstea.