Liga 1: Rapid – FC Voluntari 0-1, în etapa a 10-a (Video)

Publicat: 24 sept. 2021, 22:31, de Vlad Ciotoran, în SPORT , ? cititori

Rapid a fost învinsă, vineri, pe teren propriu, scor 0-1, de echipa FC Voluntari, în etapa a zecea a Ligii I.

Prima ocazie a partidei le-a aparținut gazdelor. În minutul 7, Junior Morais a centrat din lovitură liberă, iar Dandea a reluat cu capul peste poartă. Unicul gol al meciului a fost marcat de Raţă, în minutul 24. După pauză, giuleștenii au căutat cu disperare golul egalizator.

În minutul 62, Junior Morais a centrat în careu, iar Belu Iordache a șutat pe lângă poartă.Trei minute mai târziu, Bălan l-a pus la încercare pe portarul echipei ilfovene. Finalul a fost incandescent. Ilfovenii au terminat meciul în inferioritate numerică, după ce Cristian Costin a primit al doilea cartonaş galben în minutul 85.

Cu un minut înainte de finalul timpului regulamentar de joc, jucătorul gazdelor Albert Stahl a trimis în bară. În urma acestui rezultat, FC Voluntari a reuşit a patra sa victorie consecutivă în campionat, în timp ce Rapid are un egal şi trei eşecuri în ultimele patru etape.

Au evoluat echipele

Rapid: Moldovan – Belu, Dandea, Grigore, Morais – Crepulja, Nastos, Ilie (Marzouk ’68) – Carnat (Stahl ’54), Bălan, Hlistei (Sefer ’46). Antrenor: Mihai Iosif

FC Voluntari: Popa – Miranda, Tamaş, Armaş, Briceag – Costin, Droppa, Raţă – Lopes (Achim ’88), Nemec (Angelov ’79), Gheorghe (Meleke ’79). Antrenor: Liviu Ciobotariu