Magdeburg a câştigat Liga Campionilor la handbal masculin, după o finală dramatică

Publicat: 18 iun. 2023, 22:18, de Vlad Ciotoran, în SPORT , ? cititori

Echipa germană Magdeburg a câștigat Liga Campionilor la handbal masculin, după ce a învins în finală formația poloneză Kielce, scor 30-29 (13-15, 26-26).

Magdeburg a cucerit al doilea trofeu EHF Champions League din istorie. Nemții au început tare meciul disputat în Lanxess Arena din Koln și a condus cu 4-1, dar Kielce a revenit și a condus cu 7-6.

Alex Dujshebaev a marcat patru goluri până la finalul reprizei, stabilind scorul la pauză, 15-13 pentru Kielce.  Cu cinci minute înainte de final, scorul era egal 24-24. Magdeburg a preluat conducerea cu 25-24, dar Moryto a egalat. Polonezii au trecut în avantaj, dar Magdeburg a egalat la 26, iar meciul a intrat în relungiri.

Magdeburg s-a impus cu 30-29 și a câștigat competiția. În finala mică, deţinătoarea trofeului, FC Barcelona, a învins PSG, scor 37-31 (22-13).