UPDATE 17:00 – Ministru implicat într-un accident rutier în București. Nu ar fi acordat prioritate unei mașini
Un accident rutier a avut loc sâmbătă pe străzile din București, Sectorul 1. Conform informațiilor apărute în presă, la volanul vehiculului s-ar fi aflat ministrul finanțelor, Alexandru Nazare. Două persoanea au fost rănite ușor în urma incidentului.
Update 17:00 – Alexandru Nazare nu a fost rănit
Conform ultimelor informații, în urma accidentului, au fost rănite ușor două persoane, pasageri în vehiculul de ridesharing. Ministrul Alexandru Nazare nu a suferit răni în urma impactului. Incidentul s-a petrecut sâmbătă dimineața, în jurul orei 11:00.
„Din accident a rezultat rănirea ușoară a două persoane, pasageri într-unul dintre autovehiculele implicate, care au solicitat transportul la spital”, a precizat Brigada Rutieră.
Atât demnitarul, cât și celălalt șofer, au fost testați cu aparatul etilotest de polițiști. Rezultatul a fost în ambele cazuri negativ.
Ministrul nu ar fi acordat prioritate unei alte mașini
Implicate în accident au fost două mașini: cea la volanul căreia se afla ministrului Alexandru Nazare și un vehicul de ride-sharing. Antena 3 CNN relatează că de vină pentru cele întâmplate a fost demnitarul, care nu ar fi acordat prioritate celuilalt vehicul.
La față s-au deplasat polițiștii și echipajele medicale, care au transportat la spital două persoane care se aflau în celălalt vehicul.
Din primele informații, se pare că nu este nimeni nu a fost rănit grav în urma ciocnirii. Totuși, victimele au acuzat dureri, motiv pentru care au avut nevoie de îngrijiri medicale.
Polițiștii sunt la fața locului. Se fac cercetări după accident
Oamenii legii vor face verificări și vor stabili exact circumstanțele în care s-a produs accidentul. Antena 3 CNN relatează că, cel mai probabil, în acest caz se va deschide un dosar penal pentru vătămare corporală din culpă, pentru că așa este procedura.