Prima surpriză în Cupa României. Farul nu a învins o echipă din Liga a 3-a (Video)

Publicat: 18 oct. 2022, 18:33, de Vlad Ciotoran, în SPORT , ? cititori

Ocupanta primului loc în Superliga României, Farul Constanţa, a remizat cu CSM Alexandria, liderul Seriei a 6-a din liga a treia, 2-2, marţi, la Turnu Măgurele, într-un meci din Grupa C a Cupei României.

Liderul Superligii a avut în echipa de start mulți jucători obișnuiți cu prezența pe banca de reserve. Farul a deschis scorul prin Gabriel Torje (8), dar gazdele au egalat prin Mihai Stancu (34), din lovitură liberă.

Echipa dobrogeană a preluat conducerea în minutul 59, prin Torje. CSM Alexandria a restabilit egalitatea prin Florin Cioablă, cu patru minute înainte de final. În minutul 90, Robert Ion a nimerit bara.

CSM Alexandria – Farul Constanţa 2-2 (1-1), Stadion Municipal – Turnu Măgurele
Au marcat: Mihai Stancu (34), Florin Cioablă (86), respectiv Gabriel Torje (8, 59).
Arbitru: Valentin Porumbel (Olteniţa); arbitri asistenţi: Florin Pucheanu (Ulmi/Dâmboviţa), Daniel Vlase (Galaţi); al patrulea oficial: Bogdan Neculcea (Bucureşti)
Observatori: Dragoş Istrate (Bucureşti) – CCA, Marian Cătănescu (Craiova) – FRF