România, învinsă dramatic de Muntenegru la Campionatul European de handbal feminin. Adio, semifinale

Publicat: 15 nov. 2022, 21:31, de Vlad Ciotoran, în SPORT , ? cititori

Naţionala feminină de handbal a României a fost învinsă de reprezentativa Muntenegrului, scor 35-34 (18-18), marţi seara, la Skopje, într-un meci din a doua grupă principală a Campionatului European – EHF EURO 2022, din Slovenia, Macedonia de Nord şi Muntenegru.

Pentru a spera la calificarea în semifinalele turneului final, tricolorele aveau nevoie de o victorie. În minutul 7, gazdele conduceau cu 6-3. România a egalat, iar la pauză s-a intrat cu 18-18.

În repriza secundă, tricolorele au condus cu 21-19 și 29-28, în minutul 51, după care Muntenegru a marcat trei goluri consecutive şi a preluat controlul, rămânând în avantaj până la final.

Pentru echipa antrenată de Florentin Pera au marcat Cristina Neagu 9 goluri, Eliza Buceschi 5, Alexandra Dindiligan 4, Lorena Ostase 4, Bianca Bazaliu 3, Alexandra Badea 2, Sonia Seraficeanu 2, Crina Pintea 2, Sorina Grozav 2, Laura Pristăviţa 1.

Yuliya Dumanska a apărat 10 şuturi (32,26%), iar Daciana Hosu unul.
Meciul a fost arbitrat de austriecele Ana Vranes şi Marlis Wenninger, iar delegaţi EHF au fost maghiara Ilona Tordai şi norvegianul Oeyvind Togstad.
Marţi seara are loc şi partida Franţa – Germania.