Scorul înregistrat între România și Thailanda, după prima zi în Cupa Davis

Publicat: 03 feb. 2023, 18:18, de Vlad Ciotoran, în SPORT , ? cititori

Echipele de tenis ale României şi Thailandei sunt al egalitate, 1-1, vineri, după prima zi a întâlnirii de la Nonthaburi, în primul tur al play-off-ului Grupei Mondiale I a Cupei Davis.

În primul meci de simplu, Nicholas David Ionel (225 ATP) a fost învins de Yuttana Charoenphon (locul 976 ATP), cu 7-5, 3-6, 6-1, după două ore şi 40 de minute de joc. În al doilea meci de simplu, Filip Cristian Jianu (267 ATP) l-a învins pe Kasidit Samrej (605 ATP), cu 6-4, 6-7 (5/7), 6-2, după două ore şi 37 de minute.

Sâmbătă (de la ora 06:00 la Bucureşti) vor avea loc meciul de dublu, Marius Copil/Victor Vlad Cornea – Pruchya Isaro/Thantub Suksumrarn, urmat de ultimele două partide de simplu, Ionel – Samrej şi Jianu – Charoenphon.  Marius Copil (32 ani, 393 ATP la simplu şi 511 ATP la dublu) va juca în partida de dublu, alături de Victor Vlad Cornea (1.204 ATP la simplu, 107 ATP la dublu). Adversarii lot vor fi Pruchya Isaro (1.337 ATP la simplu, 455 ATP la dublu) şi Thantub Suksumrarn (1.075 ATP la simplu, 556 ATP la dublu).

Echipa care va câştiga această dispută va juca în luna septembrie 2023 în Grupa Mondială I. Aceasta este prima confruntare dintre România şi Thailanda.