Sepsi – FC Botoșani 7-0, în Superligă. Covăsnenii au ratat și două lovituri de pedepasă (Video)

Publicat: 18 sept. 2022, 06:48, de Vlad Ciotoran, în SPORT , ? cititori
Sepsi - FC Botoșani 7-0, în Superligă. Covăsnenii au ratat și două lovituri de pedepasă (Video)

Sepsi a învins-o, sâmbătă, pe teren propriu, pe FC Botoşani, scor 7-0, într-un meci din etapa 11 a Superligii. Covăsnenii au ratat şi două penalty-uri.

Sepsi a început meciul cu un penalty ratat, în minutul 17, când Pap a reţinut şutul lui Rondon. Jucătorul  de la Sepsi s-a revanșat și a deschis scorul, în minutul 24. În minutul 45+1 acelaşi Rondon a dus scorul la 2-0. În minutul 66 Ion Gheorghe a ratat un penalty, dar mingea a ajuns la el și a înscris pentru 3-0. Până la final au mai marcat Golofca (min. 71), Achahbar (min. 75) şi Tudorie (min. 83 şi min. 90+1, din penalti). Este cea mai categorică victorie din acest sezon al Superligii, dar şi cea mai categorică din istoria clubului Sepsi.

SEPSI: Niczuly – Dimitrov, D. Ciobotariu, Ninaj, A. Dumitrescu – I. Gheorghe (Achahbar 74), N. Păun (Francisco Junior 74), Aganovic (C. Matei 67), J. Rodriguez – Rondon (Tudorie 67), Golofca (Bărbuţ 74). ANTRENOR: Cristiano Bergodi

FC BOTOŞANI: E. Pap – Sno, Dican, Ţigănaşu, Dragu (Patache 58) – Sylla, Mussis (Ivanov 46), Perianu (Tîrcoveanu 46) – Shahaf, Camara (Mihai Roman 46), Mailat (Mihai Alexandru Roman 46). ANTRENOR: Mihai Teja

Cartonaşe galbene: Aganovic 41 / Ţigănaşu 57, Ivanov 77

Cartonaş roşu: Sno (FC Botoşani) min. 48

Arbitri: Călin Iulian – Neacşu George Florin, Mitruţi Daniel – Vidican rareş George

Arbitri VAR: Fesnic Horatiu Mircea – Slabu Stelian

Observator: Corneliu Fecioru