Simona Halep s-a calificat în optimi la Melbourne Summer Set 2. Următoarea adversară, Gabriela Ruse

Publicat: 05 ian. 2022, 13:45, de Vlad Ciotoran, în SPORT , ? cititori
Simona Halep

Simona Halep (locul 20 WTA şi cap de serie numărul 2) a învins-o, miercuri, cu scorul de 6-4, 6-2, pe australianca Destanee Aiava (locul 316 WTA), venită din calificări, obținând accederea în optimile de finală ale Melbourne Summer Set 2, o competiţie de categorie WTA 250.

Halep a început partida cu un break, a avut apoi minge de 2-0, dar a comise greșeli personale, iar Aiava a egalat la 1. Halep și Aiava şi-au fructificat serviciul până la 4-4, iar apoi românca a câștigat primul set cu 6-4, după 42 de minute de joc.

Setul secund a fost dominat de fostul lider WTA impunându-se cu 6-2, după 37 de minute de joc. Calificarea în optimi este recompensată cu un premiu de 3.675 de dolari şi cu 30 de puncte WTA.

În optimi, Halep va evolua, joi, nu înainte de ora 03.30, împotriva colegei din proba de dublu, Elena-Gabriela Ruse (locul 87 WTA). Cele două jucătoare s-au întâlnit o singură dată, în noiembrie 2021, în turul I al Transylvania Open. Simona Halep s-a impus atunci, cu scorul de 6-1, 6-2,