Valtteri Bottas a câștigat prima cursă cu spectatori din acest sezon al Formulei 1

Publicat: 27 sept. 2020, 18:39, de Ziarul Puterea, în SPORT , ? cititori
Valtteri Bottas - Formula 1

Pilotul finlandez al echipei Mercedes, Valtteri Bottas, a câştigat astăzi Marele Premiu de Formula 1 al Rusiei.

Cursa care a avut loc pe circuitul de la Soci este a zecea etapă a Campionatului Mondial de Formula 1. Marele Premiu al Rusiei a fost primul eveniment al Formulei 1 din acest sezon la care au luat parte spectatori.

Bottas i-a devansat pe olandezul Max Verstappen (Red Bull) şi pe britanicul Lewis Hamilton (Mercedes), campionul mondial en titre.

Plecat din linia a doua, poziţia a treia, Bottas i-a spulberat, cel puţin momentan, visul coechipierului său, Lewis Hamilton, care a pornit din pole position, de a egala recordul de victorii (91) deţinut de Michael Schumacher.

Hamilton a primit două penalizări a câte cinci secunde, care au influenţat parcursul cursei, în final reuşind totuşi să termine pe locul 3.