Victorie fără dubii pentru CSM București în grupele Ligii Campionilor la handbal feminin

Publicat: 10 oct. 2022, 09:00, de Vlad Ciotoran, în SPORT , ? cititori

CSM Bucureşti a învins echipa daneză Odense Handbold, scor 31-27, duminică, în deplasare, într-un meci din Grupa A a Ligii Campionilor la handbal feminin.

Vicecampioana României a condus cu 6-0 în minutul 8, dar danezele au recuperate, apropiindu-se la două goluri, 11-13. La pauză, tigroaicele conduceau cu 16-13.

După pauză, Odense a revenit la un singur gol pe tabelă, 21-22, în minutul 46. CSM Bucureşti s-a impus cu 31-27. Principalele marcatoare au fost Cristina Neagu 10 goluri, Emilie Hegh Arntzen 4, Marina Sudakova 4, Grace Zaadi Deuna 3, Siraba Dembele Pavlovic 3, Elizabeth Omoregie 2, Crina Pintea 2, Ema Elivodic (Ramusovic) 1, Malin Larsen Aune 1, Kalidiatou Niakate 1.

Marie Skurtveit Davidsen a apărat 14 aruncări (35,90%). CSM va juca următorul meci pe 16 octombrie, acasă, cu DHK Banik Most.