La Constanța n-a ajuns criza. Primarul Vergil Chițac risipește peste 8.000.000 de euro pentru stadionul „Gheorghe Hagi”

Publicat: 21 mart. 2026, 10:36, de Ion Teleanu, în Dezvăluiri , ? cititori
La Constanța n-a ajuns criza. Primarul Vergil Chițac risipește peste 8.000.000 de euro pentru stadionul „Gheorghe Hagi”

Pentru edilul PNL al Constanței, Vergil Chițac, nu se aplică măsurile de austeritate trâmbițate de premierul Ilie Bolojan, fapt pentru care a decis să teleporteze, din banii publici ai constănțenilor, peste 8.000.000 de euro spre noul stadion de fotbal.

Rețeta lui Chițac: bani pentru fotbal – da, pentru Constanța – ba!

Pe ordinea de zi a ședinței Consiliului Local Constanța, care va avea loc săptămâna viitoare, se regăsește și „Proiectul de hotărâre nr. 80/2026 privind aprobarea, alocarea și virarea fondurilor necesare cofinanțării lucrărilor ce se vor realiza prin C.N.I.– S.A. pentru obiectivul de investiții Construire stadion „Gheorghe Hagi”, situat în str. Primăverii nr. 2-11, municipiul Constanța, județul Constanța.

Proiectul a fost inițiat și promovat de edilul liberal al Constanței, Vergil Chițac, iar Primăria Constanța va contribui cu suma de 41 de milioane de lei, cu TVA, adică peste 8.000.000 de euro, bani care vor fi alocați către CNI pe parcursul anului 2026, pentru a continua lucrările la noul stadion, urmând ca apoi Guvernul României să vină cu restul banilor, adică începând cu anul 2027.

Practic, primarul Vergil Chițac țipă că nu are bani pentru locuri de parcare, pentru curățenie și asfaltarea străzilor, dar, în schimb, toacă banii constănțenilor pentru stadion, doar ca să-și facă imagine!