Anglia s-a calificat în sferturile de finală ale Campionatului Mondial de Fotbal 2022. Franța, următoarea adversară

Publicat: 04 dec. 2022, 23:30, de Vlad Ciotoran, în SPORT , ? cititori

Reprezentativa Angliei s-a calificat în sferturile de finală ale Campionatului Mondial de Fotbal 2022, după ce a trecut duminică, de naționala Senegalului, scor 3-0, în optimile competiției.

Britanicii vor întâlni Franţa în sferturile de finală.

Jordan Henderson a deschis scorul în minutul 39, fructificând pasa lui Bellingham. În prelungirile primei reprize, Kane a înscris pentru 2-0, din pasa lui Foden. Tot Foden i-a pasat decisiv şi lui Bykayo Saka, acesta stabilind scorul final în minutul 57.

Anglia: Pickford – Walker, Stones (Dier 76), Maguire, Shaw – Rice, Henderson (K. Phillips 82), Bellingham (Mount 76) – Saka (Rashford 65), Kane, Foden (Grealish 65). SELECŢIONER: Gareth Southgate

Senegal: E. Mendy – Sabaly, Koulibaly, Abdou Diallo, Jakobs (Ballo 84) – Ismaila Sarr, N. Mendy, Ciss (Pape Gueye 46), Diatta (Pape Sarr 46) – Ndiaye (Dieng 46) – Dia (Diedhiou 72). SELECŢIONER: Aliou Cisse

Cartonaşe galbene: Koulibaly 76

Arbitri: Ivan Barton (El Salvador) – David Jonathan (El Salvador), Katie Nesbitt (SUA) – Said Martinez (Honduras)

Tot duminică, echipa naţională a Franţei a dispus de Polonia, scor 3-1, de reprezentativa Poloniei, în optimi.

Pentru francezi au marcat Olivier Giroud, în minutul 44, şi Kylian Mbappe, în minutele 74 şi 90+1. Golul de onoare al Poloniei a fost marcat de Lewandowski din penalty.

Au evoluat echipele: Lloris – Kounde (Disasi 90+2), Varane, Upamecano, T. Hernandez – Griezmann, Tchouameni (Fofana 66), Rabiot – O. Dembele (Coman 76), Giroud (M. Thuram 76), Mbappe. SELECŢIONER: Didier Deschamps

Polonia: Szczesny – Cash, Glik, Kiwior (Bednarek 86), Bereszynski – Krychowiak (Bielik 71) – Kaminski (Zalewski 71), Zielinski, Szymanski (Milik 64), Frankowski (Grosicki 87) – Lewandowski. SELECŢIONER: Czeslaw Michniewicz

Cartonaşe galbene: Tchouameni 32 / Bereszynski 47, Cash 88

Arbitri: Jesus Valenzuela Saez – Jorge Urrego Martinez, Tulio Moreno (toţi din Venezuela) – Kevin Ortega (Peru)