Campionatul European de polo: Visul frumos al sportivilor români s-a oprit în sferturi!

Publicat: 12 ian. 2024, 19:24, de Cristian Matache, în SPORT , ? cititori

România a fost învinsă de Spania în „sferturile” Campionatului European de polo masculin.

România a depășit așteptările la Campionatul European de polo masculin, câștigând grupa D și învingând Georgia în optimi. În sferturi, însă, a fost învinsă categoric de Spania, scor 7-24.

Tricolorii” au făcut o apărare slabă, fiind depășiți cu ușurință de iberici. Aceștia au avut o viteză în plus în contraatacuri și au înscris la foc automat.

Spania s-a calificat fără emoții în semifinale și așteaptă rezultatul disputei Italia – Muntenegru.

Pentru România, turneul de polo nu s-a încheiat. Tricolorii vor înfrunta duminică pierzătoarea dintre Italia și Muntenegru, pe traseul pentru locurile 5-8.

România are și un motiv de sărbătoare. Calificarea în sferturi a venit la pachet cu biletul pentru Campionatul Mondial de polo masculin din acest an, programat între 5 și 17 februarie, la Doha.

”Sunt puțin supărat, am făcut prea multe greșeli. Știam că nu putem să batem Spania, dar am fi putut să facem mai mult. Sper să le corectăm până la startul Campionatului Mondial”, a declarat Bogdan Rath, selecționerul României.

„Tricolorii” s-au calificat în această fază a competiției după ce au reușit aseară o victorie uriașă în fața Georgiei, scor 18-11, într-un meci în care echipa lui Bogdan Rath nu era favorită.

Românii au obținut până acum 4 victorii consecutive la această ediție a Campionatului European, trecând în grupe de Olanda (12-8), Slovenia (13-5) și Slovacia (8-7).