Campionatul Mondial de Fotbal 2022. Maroc – Spania 0-0 (3-0, după loviturile de departajare), iar africanii vor juca în sferturile de finală

Publicat: 06 dec. 2022, 20:03, de Vlad Ciotoran, în SPORT , ? cititori
Campionatul Mondial de Fotbal 2022. Maroc - Spania 0-0 (3-0, după loviturile de departajare), iar africanii vor juca în sferturile de finală

Naționala Marocului s-a calificat în premieră în sferturile de finală ale Cupei Mondiale de fotbal din Qatar, după ce a învins reprezentativa Spaniei cu 3-0 la loviturile de departajare, marţi seara, pe Education City Stadium din Doha.

După timpul regulamentar de joc și după cele două reprize adiționale, scorul a fost 0-0, astfel că s-a trecut la executarea loviturilor de la unpsrezece metri.

Maroc a marcat prima, prin Sabiri, iar de la Spania Sarabia a nimerit bara. Ziyech a dus scorul la 2-0, iar visul marocanilor de a evolua în sferturile de finală ale Campionatului Mondial prindeau contur. Soler nu l-a învins pe Bounou, dar apoi a ratat şi Maroc prin Benoun. Portarul Marocului a apărat şi execuţia lui Busquets, Hakimi a înscris de la punctul cu var, iat Marocul s-a calificat pentru prima dată în istorie în sferturile Cupei Mondiale.

Maroc: Bounou – Hakimi, Aguerd (El Yamiq 84), Saiss, Mazraoui (Attiat-Allah 82) – Amrabat – Ounahi (Benoun 120), Amallah (Cheddira 82) – Ziyech, En Nesyri (Sabiri 82), Boufal (Ezzalzouli 69). SELECŢIONER: Walid Regragui

Spania: Unai Simon – M. Llorente, Rodri, Laporte, Jordi Alba (Balde 98) – Busquets – Gavi (Soler 63), Pedri – Ferran Torres (N. Williams 75, Sarabia 118) , Marco Asensio (Alvaro Morata 63), Dani Olmo (Ansu Fati 98). SELECŢIONER: Luis Enrique

Cartonaşe galbene: Saiss 90 / Laporte 77

Arbitri: Fernando Andres Rapallini – Juan Pablo Belatti, Diego Yamil Bonfa (toţi din Argentina) – Raphael Claus (Brazilia)

Maroc va juca în sferturi cu învingătoarea din partida Portugalia – Elveția.