Cristina Neagu a marcat golul cu numărul 1000 în Liga Campionilor

Publicat: 22 ian. 2023, 17:47, de Vlad Ciotoran, în SPORT , ? cititori

CSM Bucureşti a învins duminică, în deplasare, formaţia SG Bietigheim, scor 27-25 (15-12), în etapa a XII-a din grupa A a Ligii Campionilor. Cristina Neagu a ajuns la 1.000 goluri marcate în competiţie.

Vicecampioana României era calificată de sâmbătă, când Odense a pierdut pe teren propriu cu Vipers. Neagu a intrat într-un club select din care mai fac parte Jovanka Radicevic (Muntenegru) şi Anita Gorbicz (Ungaria). Românc este şi golghetera la zi a acestui sezon în Liga Campionilor, cu 90 de goluri.

Pentru CSM au înscris Malin Larsen Aune 6 goluri, Cristina Neagu 5, Grace Zaadi Deuna 4, Elizabeth Omoregie 3, Crina Pintea 3, Ema Alivodic 3, Emilie Hegh Arntzen (care a primit cartonaş roşu în prima repriză) 1, Alexandra Dindiligan 1, Siraba Dembele Pavlovic 1.

În celelalte meciuri din grupă, Brest Bretagne Handball a trecut de FTC-Rail Cargo Hungaria cu 24-21, iar Krim Mercator Ljubljana a învins-o pe DHK Banik Most cu 42-31.
CSM va juca în penultima etapă, pe 5 februarie, cu Brest Bretagne Handball, la Bucureşti.