David Popovici nu a câștigat medalia de aur nici la cursa de 100 metri liber din cadrul Campionatelor Mondiale de Natație 2023, din Japonia

Publicat: 27 iul. 2023, 14:47, de Vlad Ciotoran, în SPORT , ? cititori

David Popovici s-a clasat pe locul 6 la finalul cursei de 100 de metri liber din cadrul Campionatelor Mondiale de la Fukuoka (Japonia).

Acesta a înotat pe culoarul doi și a fost cronometrat cu timpul 47.83. În semifinale, el a avut timpul 47.66.Înotătorul român era campion mondial en-titre și deținea recordul acestei probe, cu 46sec86/100, timp stabilit cu un an în urmă la CE de la Roma.

După prima lungime de bazin, sportivul în vârstă de 18 ani, a întors al treilea, dar pe ultimii 50 de metri nu a reuşit să accelereze şi în final s-a clasat al şaselea.
Medalia de aur a fost cucerită de australianul Kyle Chalmers (47sec15/100), care nu a reușit să bată recordul deținut de român, americanul Jack Alexy s-a clasat al doilea (47sec31/100), iar bronzul a podiumul a fost completat de francezul Maxime Grousset (47sec42/100), vicecampionul mondial de la Budapesta.

Marți, tot la Fukuoka, la 200 m liber, Popovici s-a clasat pe locul patru. Românul era deţinătorul titlului.

România a încheiat Campionatele  Mondialele de nataţie cu două medalii, una de aur şi una de argint, ambele obținute joi de Constantin Popovici, respectiv Cătălin Petru Preda, primii doi clasaţi în proba de sărituri în apă de la mare înălţime (27 m).