EURO 2020 | Anglia și Scoția au remizat în unul din cele mai așteptate meciuri din faza grupelor

Publicat: 19 iun. 2021, 00:33, de Vlad Ciotoran, în SPORT , ? cititori

Anglia şi Scoţia au remizat pe Wembley, vineri seară, scor 0-0, într-unul dintre cele mai aşteptate dueluri din faza grupelor EURO 2020. Meciul s-a disputat în Grupa D a Campionatului European, în fața a 22.500 de fani.

Englezii au avut prima ocazie importantă de gol în minutul 12. John Stones a trimis cu capul, dar mingea a lovit bara porții scoțienilor. Scoția a replicat prin O’Donnell, care a pus în pericol poarta Angliei.

După pauză, Dykes a a avut cea mai mare ocazie de gol. În minutul 62, jucătorul scoțienilor a șutat puternic din marginea careului mic, iar Reece James a respins de pe linia porții, cu capul.

Au evoluat echipele

Anglia: Pickford – James, Stones, Mings, Shaw – Rice, Phillips – Foden (Grealish ‘63), Mount, Sterling – Kane (Rashford ’74). Selecţioner: Gareth Southgate.

Scoţia: Marshall – McTominay, Hanley, Tierney – O’Donnell, McGinn, Gilmour (Armstrong ’76), McGregor, Robertson – Dykes, Adams (Nisbet ’86). Selecţioner: Steve Clarke.

În aceeaşi grupă, Croaţia şi Cehia au remizat, scor 1-1.

Clasament: 1. Cehia – 4 puncte, 2. Anglia – 4 puncte, 3. Croaţia – un punct, 4. Scoţia – un punct. În ultima etapă a fazei grupelor, Anglia va întâlni Cehia, iar Scoţia se va duela cu Croaţia.