EURO 2020 | Danemarca a făcut scor cu Rusia, la Copenhaga

Publicat: 22 iun. 2021, 00:03, de Vlad Ciotoran, în SPORT , ? cititori

Naționala de fotbal a Danemarcei a învins reprezentativa Rusiei, scor 4-1, luni seară, într-un meci disputat la Copenhaga, în ultima etapă a Grupei B de la Campionatul European de fotbal.

Rusia a început tare, iar în minutul 18, Golovin l-a pus la încercare pe portarul Kasper Schmeichel. Danemarca a replicat în minutul 29, prin Hojbjerg, care a șutat puțin pe lângă poarta adversă.

Danezii au deschis scorul prin Mikkel Damsgaard, în minutul 38, care cu un șut din afara careului.

În minutul 59, Poulsen a dus scorul la 2-0 pentru Danemarca, după o neatenție din partea portarului Safonov.

Rusia a redus din diferență în minutul 68, prin Dzyuba, care a transformat o lovitură de pedeapsă.

Danezii au refăcut diferența de două goluri în minutul 79, prin Christensen. După doar două minute, Maehle a dus scorul la 4-1 pentru Danemarca, stabilind scorul final.

Au evoluat echipele

Rusia: Safonov – Diveyev, Djikia, Kudriaşov (Karavaev ’68)- Fernandes, Ozdoïev (Zemaletdinov ’61), Zobnin, Kuziaïev (Muhin ’68) – Miranşciuk (Sobolev ’62), Golovin, Dziuba. Selecţioner: Stanislav Cercesov

Danemarca: Schmeichel – Christensen, Kjaer, Vestergaard – Wass (Larsen ’60), Höjbjerg, Delaney (Jensen ’86), Maehle – Braithwaite (Cornelius ’85), Poulsen (Dolberg ’60), Damsgaard (Noergaard ’72). Selecţioner: Kasper Hjulmand;

Clasamentul final al grupei B: 1. Belgia – 9 puncte; 2. Danemarca – 3 puncte; 3. Finlanda – 3 puncte; 4. Rusia – 3 puncte. Danemarca s-a calificat în optimi, datorită golaverajului superior după ce Finlanda a fost învinsă de Belgia 0-2.