EURO 2020 | Finlanda – Belgia 0-2. „Dracii roșii” s-au calificat în optimi, finlandezii așteaptă jocul rezultatelor

Publicat: 22 iun. 2021, 00:22, de Vlad Ciotoran, în SPORT , ? cititori
EURO 2020 | Finlanda - Belgia 0-2.

Belgia și Danemarca sunt echipele calificate în optimile de la EURO 2020, după ultima rundă a Grupei B. La rândul ei, Finlanda așteaptă jocul rezultatelor. Belgia s-a impus cu 2-0 în fața Finlandei, luni seară, la Sankt Petersburg.

Ambele goluri s-au marcat în repriza secundă. VAR i-a anulat un gol lui Lukaku, în minutul 65. Portarul Hradecky a fost ghinionistul partidei. Acesta și-a trimis mingea în propria poartă după ce ricoșase din bară la lovitura de cap a lui Vermaelen.

Cu 10 minute înainte de final, Lukaku a stabilit scorul final.

Au evoluat echipele

Belgia: Courtois – Boyata, Denayer, Vermaelen – Trossard (Meunier ’75), Witsel, De Bruyne, Chadli – E.Hazard, Lukaku (Benteke ’84), Doku (Batshuay ’76). Selecţioner: Roberto Martinez

Finlanda: Hradecky – Arajuuri, O’Shaughnessy, Toivio, Uronen (Alho ’70), Raitala – Kamara, Sparv (Schuller ’59), Lod – Pohjanpalo (Kauko ’70), Pukki. Selecţioner: Markku Kanerva

Clasamentul final al Grupei B: 1. Belgia – 9 puncte; 2. Danemarca – 3 puncte; 3. Finlanda – 3 puncte; 4. Rusia – 3 puncte. Danemarca a învins Rusia, scor 4-1, și s-a calificat în optimi, datorită golaverajului superior.