EURO 2020 | Italia – Spania, prima semifinală. Ora și televizarea meciului

Naționalele de fotbal ale Italiei şi Spaniei se vor înfrunta marţi, de la ora 22:00, pe Stadionul Wembley din Londra, în semifinalele EURO 2020. Partida va fi transmisă în direct pe PRO TV.

Italia și Spania vor fi adversare pentru a patra oară consecutiv la un turneu final al Campionatului European. La EURO 2008, în sferturile de finală, Spania trecea de Italia, cu 4-2 la loviturile de departajare, la Viena. După 120 de minute de joc, scorul fusese egal, 0-0. În 2012, cele două reprezentative s-au întâlnit de două ori. În grupe scorul a fost egal, 1-1, iar în finala disputată la Kiev, ibericii s-au impus cu 4-0.

Spania şi Italia s-au întâlnit și la EURO 2016, în sferturile competiției, pe Stade de France. Squadra Azzura a câștigat cu 2-0. În total, cele două naționale s-au întâlnit de 37 de ori. Fiecare dintre cele două are 11 victorii, iar alte 15 meciuro s-au terminat la egalitate.

Arbitrul central al întâlnirii a fost desemnat neamțul Felix Brych. Acesta va fi ajutat de asistenţii Mark Borsch şi Stefan Lupp. Al patrulea oficial a fost delegat rusul Serghei Karasev, iar arbitru asistent de rezervă va fi un alt rus, Igor Demeşko.

LA VAR a fost desemat neamțul Marco Fritz. Acesta va fi ajutat de conaționalii Christian Dingert, Christian Gittelmann, Bastian Dankert.