EURO 2020 | Olanda – Austria 2-0. „Portocala mecanică” s-a calificat în optimile de finală

Publicat: 18 iun. 2021, 00:14, de Vlad Ciotoran, în SPORT , ? cititori
EURO 2020 | Olanda - Austria 2-0.

Olanda a câștigat meciul disputat la Amsterdam, împotriva Austriei, scor 2-0, joi seară, în Grupa C de la EURO 2020.

„Portocala mecanică” a deschis scorul în minutul 9. Centralul partidei a disctat lovitură de pedeapsă, după ce a consultat VAR-ul, în urma unui fault comis de Alaba, asupra lui Dumfries. Depay a transformat penalty-ul.

Cu cinci minute înainte de pauză Depay a fost aproape de gol. Nici Blind sau De Ligt nu l-au putut învinge pe portarul Austriei. A făcut-o Dumfries, care a înscris pentru 2-0, în minutul 67.

Singura ocazie a Austriei s-a consumat în minutul 71. Până la final, Olanda și-a mai creat ocazii de gol, dat meciul s-a încheiat 2-0.

Olanda: Stekelenburg – Dumfries, De Vrij, De Ligt, Blind (Ake ’64), van Aanholt (Vijnaldt ’65) – De Roon (Gravenbergh ’74), Wijnaldum, F. De Jong – Weghorst (Malen ’64), Depay (L. De Jong ’82). Antrenor: Frank de Boer;

Austria: Bachmann – Lainer (Grillitsch ’62), Dragovic (Lienhart ’84), Hinteregger, Ulmer – Baumgartner (Lazaro ’70), X. Schlager (Onisiwo ’84), Laimer, D. Alaba – Gregoritsch (Kalajdzic ’71), Sabitzer. Antrenor: Franco Foda.

În celălalt meci din etapa a 2-a a Grupei C, pe Național Arena, tot joi, Ucraina a învins Macedonia de Nord cu 2-1.

Clasament: 1. Olanda – 6 puncte, 2. Ucraina – 3 puncte, 3. Austria – 3 puncte, 4. Macedonia de Nord – 0 puncte.