EURO 2020 | Suedia și Polonia au oferit unul dintre cele mai spectaculoase meciuri

Publicat: 23 iun. 2021, 22:45, de Vlad Ciotoran, în SPORT , ? cititori

Suedia a învins Polonia, scor 3-2, cu un gol marcat în minutul 90+4 şi după ce a avut 2-0, dar a fost egalată de starul Lewandowski. Suedia a încheiat Grupa F pe primul loc, cu 7 puncte.

Suedezii au început perfect partida, marcând cel mai rapid gol de la acest EURO 2020. Forsberg a deschis scorul în minutul 2. Polonezii au căutat egalarea, iar în minutul 18, Robert Lewandowski a nimerit bara transversală de două ori cu capul, în decurs de doar câteva secunde.

După pauză Forsberg a reușit dubla, în minutul 59.

Lewandowski a redus din diferență după doar două minute și a reușit dubla cu șase minute înainte de final.

În ultimul minut de prelungire, Claesson a marcat golul victoriei pentru Suedia.

Au evoluat echipele

Suedia: Olsen – Lustig (Krafth ’68), Lindelof, Danielson, Augustinsson – S. Larsson, Ekdal, K. Olsson, Forsberg (Claesson ’78) – Quaison, Isak (Berg ’68). Selecţioner Jan Andersson;

Polonia: Szczesny – Bereszynski, Glik, Bednarek – Krychowiak (Placheta ’78), Klich (Kozlowski 73) – Jozwiak (Swierczok ’61), Swiderski, Zielinski, Puchacz (Frankowski ’46) – Lewandowski. Selecţioner Paulo Sousa.

În celălalt meci din grupă, Spania a făcut scor cu Slovacia 5-0.

Clasament final: 1. Suedia – 7 puncte; 2. Spania – 5 puncte;  3. Slovacia – 3 puncte;  4. Polonia – un punct.