EURO 2020 | Țara Galilor – Danemarca 0-4. Scandinavii sunt primii calificați în sferturile de finală

Publicat: 26 iun. 2021, 21:34, de Vlad Ciotoran, în SPORT , ? cititori
EURO 2020 | Țara Galilor - Danemarca 0-4. Scandinavii sunt primii calificați în sferturile de finală

Naționala Danemarcei s-a calificat, sâmbătă, în sferturile de finală ale Campionatului European. Scandinavii au trecut în optimile de finală de reprezentativa Ţării Galilor, scor 4-0, la Amsterdam.

Britanicii au început tare, Bale și James, având primele ocazii ale meciului. Danemarca a deschis scorul în minutul 27, prin Dolberg.

Scorul se putea mări până la pauză, Dolberg și Maehle trecând pe lângă gol.

Danezii au înscris însă, în minutul 48. Dolberg a profitat de o gafă a lui Neco Williams și a dus scorul la 2-0.

Aehle a dus scorul la 3-0 în minutul 88, dar nu a fost ultima reușită a partidei. Braithwaite a stabilit scorul final în prelungiri, după ce arbitrul a consultat VAR-ul.

În sferturile de finală, Danemarca va întâlni învingătoarea dintre Olanda și Cehia.

Ţara Galilor: Ward – C. Roberts (Williams ’40), Rodon, Mepham, B. Davies – Morrell (Wilson ’60), Allen – Bale, Ramsey, D. James (Brooks ’78) – Moore (Roberts ’78). Selecţioner: Rob Page

Danemarca: Schmeichel – Christensen, Kjaer (Andersen ’77), Vestergaard – Stryger Larsen (Boilesen ’77), Höjbjerg, Delaney (Jensen ’60), Mæhle – Braithwaite, Dolberg (Cornelius ’69), Damsgaard (Norgaard ’60). Selecţioner: Kasper Hjulmand.