EURO 2020 | Ucraina, în premieră în sferturi! Echipa lui Şevcenko a învins-o pe Suedia în minutul 120+1

Publicat: 30 iun. 2021, 00:46, de Vlad Ciotoran, în SPORT , ? cititori

Ucraina s-a calificat, marţi, în sferturile de finală ale EURO 2020, după ce a învins cu scorul 2-1, după prelungiri, reprezentativa Suediei. Meciul a avut loc la Glasgow, pe Stadionul Hampden Park. Golul victoriei a fost marcat în minutul 120+1.

Prima ocazie a meciului i-a aparținut Ucrainei, în minutul 12. Yarmolenko l-a pus la încercare pe portarul Olsen. Suedezii au replicat șapte minute mai târziu, prin Isak, atacantul trimițând pe lângă poartă.

Ucraina a deschis scorul în minutul 27. Zinchenko a fructificat o centrare a lui Yarmolenko.

Suedia a restabilit egalitatea cu două minute înainte de pauză. Forsberg a șutat de la distanță, dar mingea a fost deviată de Zabarnyi.

În minutul 55, Sydorchuk a țintit bara. După un singur minut a fost rândul Suediei să fie aproape de gol. Forsberg a țintit, la rândul lui, bara!

Naționala Suediei a dat-o din nou în bară, în minutul 66, prin Buschan.

Cele două echipă nu au mai marcat în timpul regulamentar de joc, astfel că partia a ajuns în prelungiri. În minutul 120+1, Ucraina a dat lovitura de grație, prin Dobvik. Astfel, naționala Ucrainei va juca în premieră în sferturile de finală ale unui Campionat European, unde o vor întâlni pe Anglia.

Suedia: Olsen – Lustig (Krafth ’83), Lindelof, Danielson, Augustinsson (Bengtsson ’83) – Larsson (Claesson ’97), Olsson (Helander ‘101), Ekdal, Forsberg – Kulusevski (Quaison ’97), Isak (Berg ’97). Selecţioner Jan Andersson;

Ucraina: Buşan – Karavaiev, Zabarni, Krivţov, Matvienko – Sidorciuk (Bezus ‘118), Stepanenko (Makarenko ’95), Zincenko – Iarmolenko (Dovbik ‘106), Iaremciuk (Besedin ’91, Ţigankov ‘101), Şaparenko (Malinovski ’61). Selecţioner Andrii Şevcenko.