CSKA 1948 Sofia – FCSB 0-1, în preliminariile Conference League. Florinel Coman, decisiv

Publicat: 26 iul. 2023, 23:24, de Vlad Ciotoran, în SPORT , ? cititori
CSKA 1948 Sofia - FCSB 0-1, în preliminariile Conference League. Florinel Coman, decisiv

FCSB a învins, miercuri seară, în deplasare, cu scorul de 1-0, echipa bulgară CSKA 1948 Sofia, în prima manşă a turului doi preliminar al Conference League.

Vicecampioana României a început tare meciul disputat pe arena „Vasil Levski” din Sofia, iar în minutul 17 Adrian Șut l-a pus la încercare pe portarul Naumov.

Unicul gol al partidei a fost marcat de Florinel Coman, în minutul 28. Acesta a profitat de respingerea greșită în față a lui Naumov. FCSB își putea dubla avantaul de pe tabela de marcaj în minutul 36, când Darius Olaru a a șutat la o palmă de bara laterală.

Cea mai mare ocazie de gol a bulgarilor a venit în minutul 65. Valentin Crețu a încercat să paseze către propriul portar, dar mingea a fost interceptată de Vutov, dar Târnovanu l-a blocat în momentul șutului.

Meciul a fost întrerupt în minutul 70 din cauza nocturnei, care nu oferea o vizibilitate optimă.

Returul este programat în 3 august, pe stadionul Arcul de Triumf, de la ora 21.30.

CSKA 1948 Sofia: Naumov – Gurishta, Petrov, Heliton, Orachav – Daskalov, Tsenov (Thalis ’46) – Rusev (Karageren ’60), Stoichkov (Vutov ’60), Pedrinho (Kirilov ’76) – Kjartansson (Wankewai ’76). Antrenor: Miroslav Kosev.

FCSB: Târnovanu – Ov. Popescu (Creţu ’61), Dawa, Haruţ, Radunovic – Băluţă (Oct. Popescu ’46), Şut, Olaru (Radaslavescu ’83) – Cordea (Edjouma ’46), Compagno, Coman (Miculescu ’83). Antrenor: Elias Charalambous.

Meciul a fost arbitrat de italianul Luca Pairetto.