FCSB – Gaz Metan 2-1 | Octavian Popescu a înscris golul victoriei (Video)

FCSB a învins-o, duminică, pe Arena Naţională, cu scorul de 2-1, pe Gaz Metan Mediaş, în etapa a 4-a a Ligii I.

Gazdele au avut prima ocazie a partidei, prin debutantul Ivan Mamut, în minutul 6. Portarul Vâlceanu l-a faultat în careu pe Cordea, iar FCSB a primit penalty, în minutul 12. Florin Tănase a transformat lovitura de pedeapsă, deschizând scorul. Gaz Metan a restabilit egalitatea în minutul 24. Matricardi a trimis mingea în poartă, cu o lovitură de cap.

Cu 11 minute înainte de final, Octavian Popescu a marcat golul victoriei cu un şut de la 20 de metri.

Au evoluat următoarele echipe:

FCSB: Vlad – Haruţ (V. Creţu ’46), Al. Creţu, Vinicius, S. Şerban – Moruţan (Olaru ’46), Ov. Popescu, Fl. Tănase – Cordea, Mamut (I. Stoica ’46, Oaidă ’90+2), Fl. Coman (Oct. Popescu ’72). Antrenor Dinu Todoran;

Gaz Metan: Vâlceanu – Romeo, Matricardi, I. Filip, Velisar – Gabriel De Moura (Yuri ’46), Iancu – Grădinaru (Sarr ’84), R. Deaconu (Ciocan ’78), Chamed (Izata ’67) – Irobiso. Mihai Teja.

FCSB a urcat pe locul 4, cu opt puncte, în timp ce Gaz Metan Mediaş ocupă locul 11, cu patru puncte. Lider este CFR Cluj, cu 12 puncte.