FCSB – Rapid 3-1. Vicecampioana s-a dezlănțuit în derby-ul etapei a 17-a a Superligii (Video)

Publicat: 06 nov. 2022, 23:03, de Vlad Ciotoran, în SPORT
FCSB - Rapid 3-1. Vicecampioana s-a dezlănțuit în derby-ul etapei a 17-a a Superligii (Video)

FCSB a învins-o pe Rapid, scor 3-1, duminică seara, într-un meci disputat pe Arena Națională, în cadrul etapei a 17-a a Superligii.

Derby-ul a început cu patru minute întârziere din cauza torţelor şi petardelor aruncate pe teren de suporterii echipei gazdă. Oaspeții și-au creat prima ocazie a partidei în minutul 10 Grigore a marcat cu o lovitură de cap, dar reușita sa a fost anulată pe motiv de ofsaid. FCSB a deschis scorul patru minute mai târziu. Cordea a primit o pasă de la Octavian Popescu și a înscris cu un șut din interiorul careului.

În minutul 29 Compagno a profitat de o eroare în defensiva giuleștenilor și a marcat pentru 2-0. Oaspeții au reclamat un henț la Șut, dar după analiza VAR, golul a fost validat.

Rapid a replicat în minutul 37, când Alex Ioniță a șutat din afara careului, dar balonul a trecut peste poarta adversă. Octavian Popescu a dus scorul la 3-0, în minutul 57. Tânărul jucător a punctat cu un șut din interiorul careului, din pasa lui Cordea.

Din minutul 70, giuleștenii au evoluat în inferioritate numerică. Junior Morais a văzut direct cartonașul roșu după ce l-a lovit cu palma pe Cordea. Rapid a primit penalty în minutul 74, după un fault comis de Crețu, asupra lui Dugandzic în careu. Jucătorul faultat a transformat de la punctul cu var, reducând din diferență.

În urma acestei victorii, FCSB ocupă locul  7 în clasament, cu 23 de puncte şi cu două meciuri mai puţin disputate. De cealaltă parte, Rapid ocupă locul secund, cu 32 de puncte. Lider e Farul, cu 40 de puncte.

FCSB: Târnovanu – V. Creţu, Haruţ, Tamm, Radunovic – Olaru, Şut, Oaidă (Nikolov 84) – Cordea (Fl. Coman 89), Compagno (Omrani 85), Oct. Popescu (Miculescu 65). ANTRENOR: Mihai Pintilii

Rapid: Moldovan – Onea, Săpunaru, Dr. Grigore, Jr. Morais – Emmers (A. Ciobanu 67), Al. Albu, Kait – Sefer (Pănoiu 59), Luckassen (Fl. Ştefan 72), Al. Ioniţă II (Dugandzic 59). ANTRENOR: Adrian Mutu

Cartonaşe galbene: Jr Morais 68, Bogdan Pătraşcu 87 / Creţu 75

Cartonaş roşu: Jr Morais (Rapid) min. 70

Arbitri: Colţescu Sebastian – Mitruţi Daniel, Neacşu George Florin – Chivulete Andrei Florin

Arbitri VAR: Petrescu Radu  – Badea Marius

Observator: Dan Victor Berbecaru